معاون امور تعاون وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی خبر داد: آموزش یکهزار دانشجو و فارغ التحصل دانشگاهی برای حضور در بخش تعاون

معاون امور تعاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از آموزش یک هزار دانشجو و دانش آموخته دانشگاهی تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور در 31 استان کشور برای ورود به بخش تعاون خبر داد.
به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی مهندس سید حمید کلانتری در نخستین نشست مسوولیت اجتماعی تعاونگران کشور در راستای راهبردهای هفتگانه ترسیم شده معاونت امور تعاون وزارت تعاون - کار و رفاه اجتماعی افزود: برای حمایت از بخش تعاون، میزان سرانه حمایتی از کسانی که می خواهند در این بخش فعال شوند، باید افزایش یابد.
وی با اشاره به این که هدف از چنین نشست هایی نگاهی نو به ظرفیت ها و قابلیت های بخش تعاونی و اتخاذ روش های نوگرایانه برای استفاده از شبکه عظیم اقتصادی - اجتماعی کشور است، گفت: مدیران بخش تعاون می توانند در زمینه آموزش و بکارگیری دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاهی ما را یاری کنند.
مهندس کلانتری بیان داشت: هم اکنون 11میلیون نفر در کشور عضو تعاونی ها هستند. در حالی که کشور از مشکل بیکاری رنج می برد بخشی از موضوع بیکاری مربوط به دانش آموختگان دانشگاهی کشور است.
وی توضیح داد: متاسفانه با وجود دارا بودن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد، بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی هنوز آماده حضور در بازار کار نیستند.
وی در خصوص راه اندازی کسب و کار گفت:سه راه برای توانمندسازی وجود دارد.یک راه این است ماهی به فرد بدهیم، یکی اینکه توربافی را به فرد بیاموزیم و راه سوم ماهیگیری و راه های خرید و فروش ماهی را به فرد بیاموزیم.
وی ادامه داد: به نظر من راه سوم بهترین روش برای توانمند سازی افراد برای حضور در بازار کار است.
وی معتقد است، بهتر است بجای واژه 'توانمند سازی' واژه 'توانمند افزایی' را برای دانشجویان و دانش آموختگان بکار ببریم، زیرا این افراد توانمند هستند و با آموزش مسوولیت اجتماعی می توان توان افزایی را در خصوص آنها اجرا کرد.

**مسوولیت اجتماعی از اصول هفتگانه تعاون
علیرضا ناطقی مدیر کل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که پیش از شروع نشست به دانشجویان و فارغ التحصیلان در خصوص کارآفرینی و مسوولیت اجتماعی آموزش می داد، گفت: یکی از اصول هفتگانه تعاون ،توجه به مسوولیت اجتماعی است.
وی اظهار داشت: دانشجویان باید تلاش کنند در هر رشته دانشگاهی که تحصیل می کنند یک تا چهار مهارت را بیاموزند. بیش از 90درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی پس از فارغ التحصیلی قادر به استخدام در سیستم های دولتی نیستند، بنابراین دانشجویان باید خود را از ابتدا مسلط به مهارت کنند تا بتوانند کسب و کاری را راه اندازی کنند و هر کسب و کار می تواند چهار تا پنج نفر دیگر را بکار گمارد.
**تعاون بخش تاثیر گذار در اقتصاد ایران
احمد رضا عامری مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی های مسافربری کشور در این نشست،گفت: متاسفانه تعاون در ایران بخوبی تعریف نشده ، در حالیکه در تمام دنیا بخش تعاون از اهمیت ارزنده ای برخوردار است.
وی اظهار داشت: توجه به بخش تعاون نه تنها می تواند در کشور اشتغال ایجاد کند بلکه روحیه مشارکت اجتماعی را در میان جامعه ارتقا دهد.

۱۹ تیر ۱۳۹۵ ۱۰:۱۷
کد خبر : ۶۴,۹۰۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید