آغاز بکار نمایشگاه بین المللی سنگ و معدن با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی : دکتر ربیعی خبرداد: بسته حمایتی از صنایع سنگ در حال آماده سازی است

هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ‌، معدن، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون ، کار رفاه اجتماعی در تهران گشایش یافت.
 دکتر علی ربیعی روز دوشنبه در آیین گشایش هشتمین نمایشگاه سنگ های تزیینی ،معدن و ماشین آلات و تجهیزات مربوطه که در محل دایمی نمایشگاه بین المللی تهران در حال برگزاری است،  صنعت سنگ را یکی از مهمترین رشته های شغلی فعالان در صنعت ساختمان ارزیابی کرد و گفت: با هماهنگی وزارت صنعت،معدن و تجارت یک بسته حمایتی در این بخش در حال آماده سازی است.
 وزیر تعان، کار و رفاه اجتماعی افزود: براساس پیش بینی انجام شده در برنامه پنجساله ششم توسعه رشد هشت درصدی هدف گذاری شده است که در مجموع مدت انتظار رشد 40 درصدی به دست خواهد آمد.
به گفته دکتر ربیعی ، امسال رشد اقتصادی پنج درصدی برنامه ریزی شده است و باید پذیرفت برای دستیابی به هر یک درصد رشد به بیش از یک تریلیون ریال ( 100 هزار میلیارد تومان ) منابع نیاز است .
وی خاطرنشان کرد: بنابراین برای دستیابی به رشد پیش بینی شده، سالیانه باید بیش از هفت تریلیون ریال (700 هزار میلیارد تومان ) سرمایه گذاری صورت گیرد و با شرایط موجود بدون وضع الزامات لازم ، این مهم به دست نخواهد آمد و ضرورت استفاده از توانایی بخش های مختلف اعم از بازار سرمایه و بخش خصوصی مورد نیاز است.
دکتر ربیعی میزان سرمایه موجود در بخش صنعت سنگ را 160 هزار میلیارد ریال برآورد کرد و گفت : چنانچه با ظرفیت های این بخش و اندکی تحرک 30 درصد به این رقم افزوده شود، می تواند در ایجاد اشتغال و پویایی صنعت ایفای نقش کند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: براساس برنامه ریزی به عمل آمده 165 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای بخش تولید پیش بینی شده است که سهمی هم به معادن و سنگ اختصاص خواهد داشت.
وی گفت : امروز یک هزار و 345 واحد فعال معدنی در بخش سنگ در کشور وجود دارد، اما ایران کمتر از پنج درصد سهم صادرات سالیانه 120 میلیون تنی این بخش را به خود اختصاص داده است . 
دکتر ربیعی این را هم گفت، جمهوری اسلامی در زمان حاضر چهارمین کشور جهان از نظر میزان ذخایر سنگ و نخستین از لحاظ تنوع رنگ است و باید از این قابلیت به نحو مطلوب بهره برداری شود .
در این نمایشگاه بیش از 250 شرکت داخلی و خارجی از جمهوری اسلامی ایران و 9 کشور حضور و مشارکت دارند که از این تعداد 210 شرکت داخلی و 40 شرکت دیگر هم خارجی و از کشورهای ایتالیا، آلمان، ترکیه، هند، اسپانیا، پرتغال، روسیه، کره جنوبی و چین هستند.
در هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ‌، معدن و ماشین‌آلات وابسته که در فضائی بالغ بر 10 هزار متر مربع در سالن های A41 ، 41 B ،35 ، 38A ، 38 و فضای باز نمایشگاهی برگزار می شود؛ متراژ شرکت های داخلی صد در صد و متراژ شرکت های خارجی سیصد درصد افزایش یافته است. 
هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ‌، معدن، ماشین‌آلات و تجهیزات در چهار بخش اصلی اکتشاف، استخراج، فرآروری و صادرات برگزار می شود و در آن کارخانه های سنگ بری، معادن سنگ ، سازندگان ماشین آلات معدن و حفاری و فرآوری سنگ، تولید کنندگان ابزارآلات فرآوری معدن و صادرکنندگان و وارد کنندگان با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. 
قرار است همزمان با برگزاری این نمایشگاه؛ هیئت های بازرگانی، تجاری و سرمایه گذاری کشورهای چین، پاکستان، روسیه، ایتالیا،ترکیه و افغانستان با حضور در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران، ضمن بازدید از سالن ها و غرفه های نمایشگاهی؛ با تولید کنندگان، تجار، بازرگانان و انجمن های تولیدی سنگ کشورمان وارد مذاکرات تجاری شوند.
هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ‌، معدن و ماشین‌آلات وابسته با مجوز رسمی سازمان توسعه تجارت ایران به نام انجمن سنگ ایران و از سوی شرکت روشان برگزار می شود. 
چهار روز برگزاری هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ‌، معدن، ماشین‌آلات و تجهیزات به ترتیب روز اول - روز معدن، روز دوم - روز صادرات،روز سوم - روز فرآوری و روز چهارم - روز دانشجو و دانشگاه نام گذاری شده است و متناسب با نام هر روز، سمینارها و کارگاه های مختلف آموزشی با حضور متخصصان و استادان دانشگاه ها برگزار می سود.
مسابقه سنگ تراشی با قلم و چکش برای اولین بار توسط دانشجویان رشته مجسمه سازی با نظارت اساتید دانشگاه ؛ اجرای معماری پارامتریک توسط دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در محل نمایشگاه و انتخاب غرفه برتر توسط اساتید معماری و طراحی داخلی؛ برخی از برنامه های جانبی هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ‌، معدن، ماشین‌آلات و تجهیزات است. 
یافتن بازارهای جدید و توسعه صادرات مواد سنگی جمهوری اسلامی ایران به کشورهای مختلف جهان، تلاش برای رونق و توسعه تولید ملی ، بهبود فضای کسب و کار و معرفی ظرفیت‏های کشورمان در حوزه این صنعت برای جهانیان برخی از مهمترین اهداف برگزاری این نمایشگاه است. 
سنگ و فعالیت بر روی آن در ایران سابقه 4هزار ساله دارد و کشور ما دارای ذخایر عظیم انوع سنگ مختلف تزئینی است و ایران چهارمین ذخایر بزرگ معدن‌های سنگ جهان را در اختیار دارد. 
در سال 1368 فقط 330 معدن در کشور وجود داشت اما امروز در کشور ما هزار و 800 معدن با 6000 کارخانه سنگبری وجود دارد با این همه ، سهم ما از صادرات سنگ‌های تزئینی ناچیز است.
صادرات سنگ خام و سنگ فرآوری کشورمان حدود 200 میلیون دلار است که سنگ خام بیشترین حجم صادراتی را دارد و متاسفانه سنگ فرآوری شده ، نقش بسیار کمرنگی در صادرات دارد.
البته برنامه‌ریزی شده است که در یک برنامه 5 ساله این رقم به 2 میلیارد دلار افزایش یابد. جمهوری اسلامی ایران بیش از 60 میلیارد تن ذخایر مواد معدنی دارد که چهار میلیارد تن آن ذخایر سنگ‏های تزیینی است لذا برگزاری این نمایشگاه فرصتی است تا در چارچوب اقتصاد مقاوتی، تلاش شود تا صنعت معدن را جایگزین صنعت نفت کرد. هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ‌، معدن، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته تا 31 تیر هر روز از ساعت 10 تا 18 در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران آماده بازدید علاقمندان است.
۲۸ تیر ۱۳۹۵ ۱۴:۲۳
کد خبر : ۶۵,۲۹۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید