معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کرد: ایجاد اشتغال ۱۲ هزار نفری در استان لرستان

معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: طرح توسعه رسته‌های پراشتغال منطقه‌ای در لرستان آغاز و رسته‌های موردتوافق را با فرض اشتغال ۱۲ هزارنفری احصا شد.

دکتر عیسی منصوری چهارشنبه شب در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان لرستان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، اظهار داشت: در بحث اقتصاد مقاومتی و اشتغال، توسعه رسته‌های پراشتغال منطقه‌ای با عنوان طرح تکاپو، اشتغال فراگیر یا طرح حرکت و کارآفرینی اجتماعی و تأمین مالی دنبال می‌شود.

وی افزود: از یک ماه گذشته طرح توسعه رسته‌های پراشتغال منطقه‌ای در استان لرستان آغاز و در این ارتباط دینامیک اشتغال استان را تحلیل و رسته‌های موردتوافق را با فرض اشتغال 12 هزار نفری احصا شد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: در بخش صنعت سنتی عملاً رکود داریم بنابراین انتظار می‌رود صنایعی چون پارسیلون خرم‌آباد و صنایع موج دومی مانند سیمان دچار رکود شوند به همین دلیل است که نرخ بیکاری در استانی مانند اصفهان که به این نوع صنعت وابسته است ظرف یک سال 2.5 درصد افزایش پیدا کرده است.

وی بیان کرد: بخش کشاورزی لرستان ظرفیت خوبی برای افزایش اشتغال دارد و براساس مطالعات به نظر می‌رسد این بخش به دلیل خرد مالکی کفایت لازم را برای حفظ اشتغال و نیروی کار جدیدالورود و نسل دوم ندارد که بااین‌وجود لازم است مناطق استان را به مناطق مختلف تقسیم کرده و ظرفیت‌های اشتغال مناطق را شناسایی کرد.

منصوری گفت: انتظار نداریم یک صنعت بزرگ در کوتاه‌مدت ایجاد شود و چون افول صنعت موج دومی حاصل تحریم نبوده و حاصل تغییر ساختار صنعت است از مسئولان استان تقاضا داریم برای تأسیس یک کارخانه بزرگ در لرستان تأکید نکنند پس اگر دغدغه ما ایجاد معیشت و اشتغال است صنعت بزرگ موج دومی نمی‌تواند مسائل این حوزه را حل کند.

وی به رونق‌بخش خدمات در استان لرستان اشاره کرد و گفت: این رونق به این دلیل است که در دوره‌ای که صنعت افول کرده خروج مواد خام و فرآوری شده‌ای همچون سنگ و محصولات معدنی و خدماتی مانند حمل‌ونقل افزایش‌یافته است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مهاجرت و خروج نیروی کار ماهر در استان را یک معضل دانست و اظهار داشت: اگر بنا شود اشتغال‌زایی درزمینه تولیداتی مانند عسل و فرش در استان داشته باشیم باید به افراد آموزش لازم داده شود که در این راستا کمیته‌ای برای این نوع کسب‌وکارها در استان و در سطح ملی تعریف کرده‌ایم.

وی در قالب طرح تکاپو برنامه‌های اجرایی خود را بلافاصله در استان پیاده می‌کنیم و در قالب این طرح پروژه‌هایی از جنس بنگاه‌های کسب‌وکار و فعالیت‌های خرد وابسته به مزیت‌های منطقه را احصا و مشخص‌شده که باید در هر منطقه در چه زمینه‌ای کار انجام شود.

۳۱ تیر ۱۳۹۵ ۱۹:۵۳
کد خبر : ۶۵,۴۵۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید