مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی اقدامات مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار شمال شرق کشور را تشریح کرد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی اقـدامـات انجام شده مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار شمال شرق کشور را در سال جاری تشریح کرد .
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در رابطه با فعالیت های این مرکز اذعان کرد : مدیریت ایمنی کار ، سلامت و محیط زیست (hse)، شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک  ویژه مسئولین ایمنی و همچنین تحقق 591 درصدی اجرای برنامه های  آموزشی حفاظت فنی و بهداشت کار ویژه کارگران و کارفرمایان ( نفر ساعت) تعهدات گروه در مقایسه با تعهدات  اعلامی وزارت خانه از شمار فعالیت های این مرکز در سال جاری می باشد .

وی همچنین اظهار داشت : در سال جاری بیش از   50120  نفر ساعت از  آموزش های انجام گرفته این مرکز مبتنی بر اجرای دوره های تخصصی : ایمنی در عملیات ساختمانی، ایمنی کار در معادن ، سیستم مدیریت ایمنی کار (hse ) ، ارزیابی ریسک و شناسایی خطرات بوده است  که شامل 34 درصد آموزش های انجام گرفته میباشد. با توجه به فراوانی آمار کشوری حوادث بخش ساختمان ، تمرکز ویژه این مرکز بر مقوله آموزش  در کاهش حوادث این بخش در استان  نیز بصورت جدی پیگیری شده است .

مهندس احمدی در ادامه افزود : 20 درصد از آموزش های انجام گرفته ( 30120 نفر ساعت ) شامل دوره های شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک و ایمنی عمومی 40 ساعته  ویژه مسئولین  ایمنی کار گاهها در راستای اجرای مدل خود بازرسی و استقرار و ارتقاء مسئولین ایمنی در کارگاهها بوده است .وی همچنین خاطر نشان ساخت : 73128 نفر ساعت شامل 49 درصد از آموزش های انجام گرفته شامل دورهای 8 و 20 ساعته ایمنی عمومی ، حفاظت فنی و بهداشت کار(کار گری و کارفرمایی) ویژه تعیین صلاحیت ایمنی شرکتهای پیمانکاری در راستای استقرار آیین نامه امور پیمانکاری و تعیین صلاحیت ایمنی شرکت های پیمانکار بوده است .

مهندس احمدی هم چنین اعلام کرد : تحقق 167 درصدی بررسی واندازه گیری عوامل شیمیایی و فیزیکی زیان آور محیط کار و بررسی از لحاظ ایمنی و بهداشت کار تعهدات گروه در مقایسه با تعهدات  اعلامی وزارت خانه نیز در نتیجه تلاش کارکنان این مرکز محقق گردیده است . در سال جاری دوره های آموزش عمومی و تخصصی مرتبط با ایمنی و بهداشت کار، ویژه کارگران و کارفرمایان معادل 147841 نفر ساعت بوده که این رقم در مقایسه با سال گذشته ( 112034 نفر ساعت در سال 1394 ) رشدی برابر با 32 در صد را نشان می دهد .

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در پایان تاکید کرد : با عنایت به اینکه رسالت اصلی این مرکز جلوگیری از حوادث و سوانح شغلی و ارتقاء فرهنگ ایمنی و بهداشت کار در محیط های کاری است بنابر این ، نتیجه این فعالیت ها در جامعه بخشی از اهداف رشد اقتصادی کشور را محقق و در پیشرفت بنگاه های اقتصادی، حفظ سرمایه های انسانی و مادی تاثیر گذار خواهد بود .

وی افزود : مطالعه و بررسی حوادث و بیماری های ناشی از کار ، تهیه و اجرای برنامه های آموزشی ، تدوین خط مشی ایمنی و بهداشت کار در محیط های کاری ، تهیه و توزیع کتب ، پوستر ، نشریه ، فیلمهای آموزشی و دستورالعمل های حفاظت فنی و بهداشت کار و ارائه خدمات مشاوره ای به واحدهای صنعتی ، تولیدی ، ساختمانی، کشاورزی ، خدماتی و معدنی در راستای رفع مشکلات مربوط به حفاظت فنی و بهداشت کار را از مهمترین وظایف این مرکز است .

۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ۱۵:۳۵
کد خبر : ۷۶,۵۵۵