دکتر ربیعی در اولین همایش فرهنگ نیکوکاری و خیر جمعی: دولت برای رفع فقر مطلق برنامه ریزی کرده است/ باید نهادهای معین خیر جمعی ایجاد شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در جامعه امروز ایران بیش از هر زمان دیگری به خیر جمعی نیاز داریم .
دکتر ربیعی در اولین همایش فرهنگ نیکوکاری و خیر جمعی: دولت برای رفع فقر مطلق برنامه ریزی کرده است/ باید نهادهای معین خیر جمعی ایجاد شود

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر علی ربیعی در اولین همایش فرهنگ نیکوکاری و خیر جمعی که به منظور تجلیل از نیکوکاران و خیرین سلامت اجتماعی در مرکز خیریه معلولین وحدت و با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان بهزیستی کشور و جمعی از خیران برگزار شد، افزود : جامعه برای گسترش خیر جمعی به فرهنگ سازی مناسب نیاز دارد .
خیر جمعی با آموزه های دینی همراه است
وی خیر جمعی را آمیخته با آموزه های دینی دانست و اضافه کرد: به عنوان یک کنش گر اجتماعی معتقدم که سنت های دیرین و نهادهای سنتی ما در اموری مانند وقف و ...بسیار فعال بوده اند. اینک که جامعه به سرعت پوست اندازی کرده و دچار تغییرات شگرف شده است نیازمند نهادهای معین خیر جمعی در جامعه هستیم و هنر ما در استفاده از نهادهای خیر جمعی نوین و سنتی همزمان با هم است .
فقرا در لایه های اجتماعی پنهان شده اند
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در جامعه امروز ایران دیگر مانند گذشته فقرا به راحتی دیده نمی شوند و در لابه لای لایه های اجتماعی پنهان شده اند و تنها گروهی از این افراد به نهادهای حمایتی مراجعه می کنند ، بنابراین شناسایی این افراد مسأله امروز ماست . حاشیه نشینی شهری و فقرای توده ای و گونه های جدیدی از فقر به وجود آمده اند و از طرف دیگر نگرش افراد به موضوع فقر تغییر کرده است به طوری که ممکن است فردی که می تواند خود حامی اجتماعی باشد براساس تعاریف ذهنی ممکن است خود را فقیر بداند .

گونه های فقر خشن و شدید در جامعه باید از بین برود
دکتر ربیعی بر از بین رفتن فقر شدید و خشن در جامعه تاکید کرد و افزود : دولت برای فقر شدید و فقر مطلق برنامه ریزی کرده است .
وی یاد آور شد: نیازمند چینش عظیم خیرجمعی هستیم و در حال حاضر 8 هزار خیر مالی و ٤٥ هزار خیر سایر خدمات در کشور وجود دارند؛ خیر جمعی تنها پاشیدن پول نیست و انواع رفتارهای اجتماعی نظیر آموزش به بی سوادان، آموزش مهارت، ایجاد شغل برای یک فرد، مهربانی با یک نیازمند، لبخند به یک ناتوان و ...گونه هایی از خیر جمعی به شمار می روند که می توانند آثار جمعی و فردی تاثیر گذاری به وجود آورند .
همراهی مساجد با سازمان بهزیستی کشور
وی اشاره کرد :سال ها به دنبال همراه کردن مساجد و بهزیستی بوده ام و گسترش خیر جمعی یکی از مسائل ماست که با نشان دادن آثار به افراد می توان کیفیت زندگی همه را افزایش داد . ما معتقدیم که کیفیت زندگی همه ایرانیان باید بهتر شود بنابراین باید در فرهنگ گسترش خیر جمعی بیش از گذشته تلاش کنیم .
گستره خیر جمعی باید وسیع تر شود 
وزیر تعاون ، کار ورفاه اجتماعی خواستار گسترش بیشتر خیر جمعی شد و ادامه داد :فعالیت های خیرجمعی باید راحت تر و دولت در این زمینه  تسهیل گر و حمایت گر شود و نهادهای مدنی باید راحت تر مجوز بگیرند .
وی خیر جمعی  را نیازمند جهت گیری دانست و اضافه کرد: خیر جمعی باید برای مردم ملموس و کانون خیر جمعی باید ایجاد و ساماندهی شود .

۱۴ آبان ۱۳۹۶ ۱۴:۰۸
کد خبر : ۹۱,۹۳۲