دفتر امور فرهنگی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی برگزار کرد؛ اولین نشست علمی «مبرم ترین مسایل امروز اقتصاد ایران»

دفتر امور فرهنگی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی برگزار کرد؛ اولین نشست علمی «مبرم ترین مسایل امروز اقتصاد ایران»
نخستین نشست علمی – تخصصی مبرم ترین مسایل امروز اقتصاد ایران ازسوی دفتر امور فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هدف فرهنگ سازی پیرامون ماموریت های وزارت متبوع برگزار شد .

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، در این نشست علمی – تخصصی  که با حضور دکتر ابوالحسن فیروزآبادی قائم مقام وزیر تعاون، دکتر صادقی فر معاون فرهنگی – اجتماعی، دکتر بی نظیر جلالی مدیرکل دفتر امور فرهنگی و تنی چند از مدیران و کارشناسان برگزار شد ، دکتر عبده تبریزی استاد دانشگاه مطالبی با هدف بررسی موانع و چالش های توسعه کشور در این حوزه پرداخت .
دکتر فیروزآبادی هدف از برگزاری این جلسات را عمیق شدن در مسایل چند رشته ای دانست و گفت: به دلیل این که صندوق های بازنشستگی با مسایل اقتصادی سروکار دارند به همین منظور در نظر داریم مباحث چند رشته ای را از طریق معاونت فرهنگی  در قالب جلساتی برگزار کنیم و آنها را مورد بحث و بررسی قرار دهیم .
دکتر عبده تبریزی نیز در این باره اظهار کرد: دولت به عنوان بزرگترین بازیگر بازارهای مالی کشور بخش مهمی از کسری بودجه خود را از محل بازار پول و بازار بدهی تامین کرده است ؛ حضور پررنگ دولت در بازارهای یادشده عملا باعث شده که سیاست های مالی به جای تمرکز بر اهداف اقتصادی عمدتا در خدمت تامین بودجه دولت قرار گیرند .
وی ادامه داد: دولت با نرخ های سود نسبتا بالا و توجیه ناپذیر تامین مالی می کند که با این کار  باعث نرخ سود با آثار تورمی تامین مالی های بدون پشتوانه می شود. 
این استاد دانشگاه در ادامه افزود: طی 4 سال گذشته نرخ ارز چیزی در حدود 20 درصد افزایش داشته و این درحالیست که عوامل اقتصادی متعددی به طور عمده و به نفع تقاضای ارز تغییر کرده است .
وی در ادامه افزود: در حال حاضر شرایط کشور طوری شده که به دلیل نرخ پایین مشارکت زنان هم باید کار کنند .
وی در ادامه با اشاره به فارغ التحصیلان اظهار کرد: هم اکنون فارغ التحصیلان دانش و مهارت خاصی ندارند .
این استاد دانشگاه افزود: سرمایه گذاری نیاز به تامین مالی دارد اما تامین مالی با مشکلاتی نظیر کسری نظام بانکی، کسری بودجه دولت و کسری بودجه صندوق های بازنشستگی مواجه هستند که بازارهای سرمایه را تحت الشعاع قرار داده اند .
وی به چالش های صندوق های بازنشستگی اشاره و اظهار کرد: صندوق بازنشستگی در برنامه جامع تامین اجتماعی دیده نشده که ناشی از عدم مدیریت و عدم محاسبه ریسک است .
وی سالمندن شدن جمعیت و افزایش تعداد و تقاضای سالمندان را از دیگر چالش های صندوق های بازنشستگی خواند و اظهار کرد: سالمند شدن جمعیت در دهه های اخیر به دلیل افزایش نرخ طول عمر و کاهش نرخ باروری در اکثر کشورها شایع شده است . سالمند شدن جمعیت علاوه بر افزایش هزینه های بازنشستگی به بالا رفتن تقاضا برای مراقبت های خانگی و خانه های سالمندان منجر می شود .
وی در ادامه تصریح کرد: نظام بازنشستگی ایران عوامل پارامتریک را در قالب موارد اصلاحات سن بازنشستگی ، نحوه تعیین حقوق بازنشستگی ، مقررات وراث ، برخورداری از سنوات ارقامی حقوق و مزایا ، دریافت های مشمول و غیرمشمول لحاظ نکرده است .
 


۱۴ آبان ۱۳۹۶ ۱۵:۰۱
کد خبر : ۹۱,۹۴۲