ضرورت برنامه‌ریزی برای ایجاد بازارچه‌های محلی برای عرضه محصولات مشاغل خانگی در اردبیل

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل در جلسه کارگروه اشتغال بر ضرورت برنامه‌ریزی برای ایجاد بازارچه‌های هفتگی و محلی بمنظور عرضه محصولات مشاغل خانگی استان در راستای ساماندهی مشاغل خرد تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل، یازدهمین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال  به ریاست استاندار اردبیل در سالن شیخ صفی استانداری برگزار شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل در این جلسه در گزارشی از وضعیت اشتغال و بیکاری استان گفت: براساس سرشماری سال ۹۵، جمعیت فعال استان در سال گذشته ۴۱۸ هزار نفر محاسبه شده و مجموع شاغلان ۳۵۲ هزار و ۶۷۳ نفر به ثبت رسیده و تعداد ۶۵ هزار و ۴۵۰ بیکار در این استان شناسایی شده است.

قاسم رحیمی تصریح کرد: نرخ مشارکت اقتصادی ۳۹.۴ درصد و نرخ بیکاری در این استان ۱۵.۷ درصد است و بر اساس گزارش مرکز آمار ایران در سال ۹۵ استان اردبیل رتبه ۲۸ ام کشوری را در نرخ بیکاری داشته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل افزود: میزان اشتغال در بخش خدمات کشور ۵۰.۱ درصد و در استان ۴۱.۳ درصد و در بخش صنعت کشور ۳۱.۹ درصد و در استان اردبیل ۲۳.۶ درصد می باشد که این امر بیانگر اشتغال پایین بخش صنعت در این استان می باشد و اشتغال شاغلان در بخش کشاورزی استان ۳۵.۱ درصد می باشد که بیانگر اشتغال قابل توجه در این استان در حوزه کشاورزی است.

وی تأکید کرد: در بخش خصوصی شاهد اشتغال ۸۷.۶ درصدی در استان و اشتغال ۸۳.۵ درصدی در کشور هستیم و اشتغال بخش عمومی و دولتی در استان ۱۲.۴ درصد است که میانگین کشوری در این حوزه  ۱۶.۵ درصد می باشد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان به اجرای طرح های خود اشتغالی در استان اشاره نمود و تأکید کرد: مطالعه و احصای فرصت های شغلی و کارآفرینی، ارائه تسهیلات یارانه دار برای اشتغال زایی و حمایت از طرح های اشتغال زا در استان از جمله اقداماتی است که این اداره کل در حال اجرای آن می باشد.

قاسم رحیمی در بخش دیگری از سخنان خود بخشی از برنامه های اشتغال زا در این اداره کل را حمایت از مشاغل خانگی عنوان نمود و گفت: سال گذشته برای هزار و ۶۶۷ مورد شغلی و در هفت ماهه نخست امسال برای هزار و ۶۲ مورد شغلی مجور صادر شده است.

وی افزود: سال گذشته به ۶۷۶ شغل تسهیلاتی برابر با سه میلیارد و ۶۲۲ میلیون تومان و در هفت ماهه نخست امسال به ۱۸۷ شغل تسهیلاتی بالغ بر یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل در این جلسه بر ضرورت برنامه‌ریزی برای ایجاد بازارچه‌های هفتگی و محلی بمنظور عرضه محصولات مشاغل خانگی استان در راستای ساماندهی مشاغل خرد تاکید کرد و گفت: ایجاد بازارچه های محلی نیازمند همکاری و مشارکت جدی شهرداری در این امر می باشد.

۲۰ آبان ۱۳۹۶ ۱۲:۱۸
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل |
کد خبر : ۹۲,۴۳۸
کلیدواژه ها: ضرورت برنامه‌ریزی برای ایجاد بازارچه‌های محلی برای عرضه محصولات مشاغل خانگی در استان اردبیل