سفر دکتر ربیعی به استان همدان(7): نماینده تویسرکان در جلسه اقتصاد مقاومتی همدان خبرداد: پیش بینی 1/5میلیارد دلار برای ایجاد اشتغال در کشور

نماینده تویسرکان در خانه ملت گفت: مجلس شورای اسلامی 1/5میلیارد دلار برای ایجاد اشتغال در کشور پیش بینی شده که به همین میزان نیز بانک ها برای ایجاد فرصت های شغلی پرداخت می نمایند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، محمد مهدی مفتح روز شنبه در قرارگاه اقتصاد مقاومتی استان همدان با محوریت اشتغال بیان کرد: اشتغال یکی از دغدغه های استان است که کارهای خوبی نیز در استان انجام شده اما با این وجود باید تدابیر ویژه ای اندیشیده شود.

وی بیان کرد: بخشی از اعتباراتی که در سالهای گذشته برای اشتغال اختصاص یافت به هدف مورد نظر نرسید .

وی تاکید کرد: باید سعی کرد منابع پیش بینی شده برای اشتغال به بهترین نحو هزینه شود تا مشکل بیکاری رفع شود.

سالانه 500 هزار فارغ التحصیل در کشور وجود دارد که نیازمند مهارت آموزی هستند

نماینده همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در کشور و استان همدان در زمینه اشتغال کار خوب و اثر گذاری شده است با این وجود ، سالانه 500 هزار فارغ التحصیل در کشور وجود دارد که نیازمند مهارت آموزی هستند.

امیر خجسته افزود: فنی و حرفه ای اعتبار مورد نیاز برای مهارت آموزی به این میزان فارغ التحصیل را ندارد بنابراین از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتظار می رود پیگیری های لازم را داشته باشند.

وی گفت : همچنین باید زمینه ای فراهم شود تا فارغ التحصیلان حوزه فنی در کارخانه ها حاضر شوند چون این کار ، زمینه کسب مهارت و در ادامه کسب شغل اثر مثبت دارد .

نماینده ملایر در خانه ملت نیز گفت : ملایر هم اینک دارای500 کارگاه خیاطی دارای پروانه و فعال است ولی برای پرداخت تسهیلات و رفع مشکل بیمه این واحدها کاری نشده است .

حجت الاسلام احد آزادیخواه افزود: در حوزه صنعت منبت ، 2  اتفاق بزرگ در این شهرستان رخ داده که اول معرفی ملایر به عنوان شهر ملی منبت است.

وی ادامه داد: در شهرستان ملایر هفت هزار کارگاه در مجموع 2 هزار و 100 شغل وجود دارد که درخواست می شود برای پرداخت تسهیلات کاری انجام شود.

نماینده ملایر در خانه ملت نیز اظهار کرد: هنوز بین دانشگاه ها و مراکز تولیدی یا بین علم و عمل رابطه موثر واقع نشده با این وجود مراکز فنی و حرفه ای در سال های اخیر کارهای خوبی انجام داده اند.

کاظمی با عنوان اینکه جوانان با یادگیری کار در مرکز فنی و حرفه ای صاحب شغل می شوند بیان کرد: این مراکز  هم اینک در حاشیه قرار گرفته است و به لحاظ اعتبارات و بودجه و تجهیزات نیازمند  توجه و کمک است.

وی تاکید کرد: صندوق کار آفرینی برای ایجاد اشتغال دایر شده است ولی شرایط دریافت تسهیلات از این بانک بسیار دشوار است .

وی توضیح داد: کسانی که دنبال ایجاد کارگاه کوچکی هستند پشتیبان مالی ندارند بنابراین در گام نخست اجرای طرح متوقف می شود لذا  از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخواست می شود دستور تسهیل در شرایط پرداخت را فراهم کند چون بیشتر املاک ملایر وقفی بوده و از اسناد آن برای بانک ها قابل قبول نیست.

 

وی گفت: استان همدان معادن زیادی برای سرمایه گذاری دارد و از مدیر شستا انتظار می رود برای سرمایه گذاری در این زمینه همکاری لازم را داشته باشد.

نماینده نهاوند در خانه ملت نیز گفت: خواسته ما از وزیر این است که با توجه به اینکه نهاوند ظرفیت های بالقوه ای برای ایجاد اشتغال دارد که از مصادیق آن وجود 200 کارگاه مبل و منبت است.

حسن بهرام نیا افزود: درخواست می شود جنوب استان همدان به عنوان قطب مبل و منبت معرفی شود؛ هم اینک مجوز خوشه مبل و منبت در نهاوند گرفته ایم همچنین در دیدار با وزیر صنعت مجوز گرفتم ناحیه مبل و منبت در این شهرستان راه اندازی کنیم.

نماینده اسدآباد در خانه ملت نیز گفت: در دولت های گذشته تسهیلات زیادی برای ایجاد اشتغال پیش بینی شد ولی بعد از گذشت سال ها این تسهیلات به معوقات بانکی منتج شد و حاصل این کار اشتغال پایدار نبود.

اکبر رنجبرزا افزود: اتتطار می رود مسوولان با در نظر گرفتن تجربیات گذشته تدابیری برای آینده پیش بینی شود که در آینده با مشکلی مواجه نشویم .

وی اظهار کرد: هر چند متولی اشتغال در کشور وزارت کار است ولی به تنهایی نمی تواند کاری بکند بنابراین باید  اختیارات این وزارتخانه افزایش یابد.

۲۰ آبان ۱۳۹۶ ۱۴:۵۷
کد خبر : ۹۲,۴۹۴