تاکید مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد بر پیگیری مطالبات کارگری

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد بر پیگیری مطالبات کارگری و بازنشستگی پیش از موعد کارگران تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، «محمدحسین ریاحی» در بازدید از فولاد آلیاژی یزد  بر برنامه ریزی به منظور شناخت ظرفیت و بازارهای جدید برای فروش محصول در خصوص شرایط رقابتی اشاره کرد و افزود: در وهله اول باید وضعیت تولید و بازار و وضعیت کنونی صادرات مورد بررسی قرار گیرد؛ همچنین نباید از وضعیت اشتغال و نیروی انسانی در این حوزه که از اهمیت بسزایی برخوردار است غافل شد.

وی در این جلسه که گزارشاتی از فرآیند تولید و وضعیت بازار و فروش از سوی نمایندگان جامعه کارگری داده شد، بر لزوم اهتمام در تعامل بین کارگر و کارفرما در راستای مشکلات واحدها به ویژه موضوع بازنشستگی پیش از موعد کارگران تاکید کرد.

ریاحی در ادامه بیان کرد: در بین مجموعه همکاران اداره کل این وحدت نظر وجود دارد تا در حد امکان در چارچوب قوانین و مقررات موجود به گونه ای عمل شود که هم کارگران بتوانند از حق قانونی خود استفاده کنند و هم خللی در روند کاری و عملیاتی کارفرما به وجود نیاید.

وی سلامت و ایمنی محیط کار و ارتقای بهره وری و کارآیی در واحدهای تولیدی و صنعتی را از اهداف اصلی خواند و اظهار کرد: با توجه به این اهداف بدیهی است کارگران در صحت و سلامت کامل و نیز با غنای شغلی و نشاط بیشتری به مرحله بازنشستگی خواهند رسید.

این مقام مسئول در ادامه پیشگیری از بیماری و آسیب های شغلی با اصلاح محیط کار و رسیدگی به موضوع بازنشستگی پیش از موعد کارگرانی که با عوامل سخت و زیان آور مواجه هستند را از اولویت های کاری این اداره کل دانست.

گفتنی است: همچنین در نشستی با نمایندگان جامعه کارگری به استماع و بررسی مشکلات این حوزه پرداخت و در خصوص بازنشستگی پیش از موعد کارگران راهکارهایی را ارائه داد.

بازدید مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی از فولاد آلیاژی

وضعیت نامطلوب بازار داخلی و خارجی فولاد

مدیر ارشد بهره برداری فولاد آلیاژی در حاشیه این بازدید گفت: وضعیت بازار با توجه به مسائل جهانی و کشوری تعریف چندانی ندارد.

«محمود غدیری» با اشاره به وضعیت تولید فولاد آلیاژی یزد اظهار کرد: طی سال گذشته بهترین وضعیت تولید را در طول عمر تولید فولاد داشته ایم؛ به طوری که 438 هزار تن فولاد خام تولید شده است.

وی افزود: مطابق برنامه پیش بینی شده، قرار بر این است که امسال 15 درصد رشد داشته باشیم.

غدیری ادامه داد: در حال حاضر صاحب برندی شناخته شده در کشورهای صادراتی هستیم؛ به طوری که همگی اذعان دارند که کیفیت بسیار خوب و مطلوبی داریم.

وی عمده رقیب محصولاتشان را کشور چین دانست و عنوان کرد: در این زمینه ارزان بودن قیمت و سریع تحویل دادن محصول مطرح است؛ شاید کشور چین در این زمینه توانسته تاحدودی موفق عمل کند ولی در کیفیت محصول تولیدی خود موفق نبوده است؛ بر همین اساس با توجه به اینکه کیفیت محصول حرف اول را می زند ما همچنان در صدر قرار داریم.

این مسئول با بیان اینکه نزدیک به 350 نوع فولاد را تولید می کنیم، اظهار کرد: در ترکیب نیروهای انسانی ما که یکهزار و 500 نفر هستند، حدود 300 نفر به صورت تخصصی و با مهارت‌های لازم مشغول فعالیت می باشند که درصد بالایی را به خود اختصاص داده اند.

وی با اشاره به صادرات 80 درصدی خود به کشورهای اروپایی اظهار کرد: متاسفانه به دلیل تحریم ها، بخشی از بازار صادرات خود را از دست دادیم.

غدیری همچنین 60 درصد فروش خود را مرتبط با صنعت خودروسازی دانست و گفت: در حال حاضر این فروش به 40 درصد تقلیل یافته است؛ بر همین اساس خودروسازان ما بیشتر به سمت خودروهای چین و قطعه های آماده، روی آورده اند.

وی در بخش دیگری به شرایط سخت و زیان آور و بازنشستگی پیش از موعد اشاره و اعلام کرد: این مسئله دارای دو جنبه حمایتی و سلامت محور می باشد.

غدیری افزود: موضوع اصلی آئین نامه‌ها سلامت محوری بوده و کارفرما موظف است که شرایط سخت و زیان آور را ظرف دو سال مرتفع کند.

۲۱ آبان ۱۳۹۶ ۰۹:۳۷
روابط عمومی اداره کل/ الهه اسلامی |
کد خبر : ۹۲,۵۱۲