معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور تعاون خبر داد: اعطای تسهیلات برای تعاونی های روستایی

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور تعاون از اعطای تسهیلات با نرخ 6 تا 7 درصدی به تعاون های روستاهایی که دارای شرایط مطرح شده در طرح روستا تعاون هستند خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، «سید حمید کلانتری» در جلسه کمیته هماهنگی طرح روستا تعاون که با حضور «حمیدرضا نصیری زاده» رئیس سازمان برنامه و بودجه استان، «یارمند» مدیر کل دفتر امور روستایی و شورای استانداری، «محمد حسین پاپلی» عضو شورای سیاستگذاری و اتاق فکر طرح روستا تعاون و «جلال سریزدی» رئیس گروه تعاونی های توسعه و عمران شهرستان و روستای دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جمعی از فرماندارن و بخشداران شهرستانی برگزار شد، در مورد وضعیت کنونی طرح روستا تعاون گفت: این طرح یکی از طرح هایی است که در نظر دارد اهداف دولت و مجلس را در زمینه ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر 10 هزار نفر از طریق تشکیل و تقویت تعاونی‌ها، دنبال کند.


وی ادامه داد: بنابراین ظرفیت، مزیت، نقاط قوت و استعدادهای یک روستا مورد بررسی و شناسایی قرار گرفته و پس از آن از افراد علاقمند، با انگیزه و شناخته شده آن روستا دعوت شده تا در راستای تشکیل تعاونی، فعالیت لازم را داشته باشند.

این مسئول در این باره گفت: حتی ممکن است در آن روستا، تعاونی وجود داشته باشد که دارای طرح توسعه ای باشد که نیاز به تسهیلات دارد؛ بر همین اساس تسهیلات مربوطه با نرخ پایین حدود 6 تا 7 درصدی در اختیار آن تعاونی قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه این طرح براساس مصوبه ای که مجلس شورای اسلامی تصویب کرده است، 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در اختیار دولت قرار گرفته اظهار کرد: این طرح با سازماندهی مناسب دستگاه های اجرایی اعم از وزارت تعاون، برنامه و بودجه و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری مسئولیت مدیریت و نظارت بر حسن اجرای این طرح را در کشور دارند.

کلانتری اعلام کرد: هماهنگی هایی در این زمینه صورت گرفته و آیین نامه مربوطه تحلیل شده و در دولت به تصویب خواهد رسید و تا چند روز آتی ابلاغ خواهد شد.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال مقدمات شناسایی روستاها و ظرفیت های آنها را با همکاری سازمان برنامه و بودجه آغاز کردیم اشاره کرد: هم اکنون روستاهای هدف در استان ها شناسایی شده اند.

این مقام مسئول ادامه داد: در همین راستا جلساتی نیز در استان ها با حضور فرمانداران، حوزه استانداری، مدیریت روستایی و... برگزار شد تا مشکلات و مسائل و توضیحات لازم برای اجرای بهتر طرح در جلسه مطرح شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور تعاون ابراز امیدواری کرد: این طرح در یزد که از استان های است که تاکنون  در حوزه تعاون خوش درخشیده است و دارای تعاونی های بنام و خوبی است، بتواند به طور مطلوبی اجرا شود و نتایج قابل توجهی را در برداشته باشد.

نهادینه شدن طرح روستا تعاون، به عنوان یک فرهنگ

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، در ادامه این جلسه با بیان اینکه یکی از رسالت های این اداره کل، ایجاد اشتغال پایدار است که مورد تاکید مقام عالی وزارت است گفت:  بر همین اساس تاکنون 45 روستا در قالب این طرح به عنوان جامعه هدف مشخص شده که از تسهیلات ویژه ای بهره مند خواهند شد.

«محمدحسین ریاحی» اظهار کرد: در این راستا باید روستاهایی که مزیت و شرایط خاصی دارند را بشناسیم و براساس مزیت مربوطه، برنامه ریزی تشکیل و تقویت تعاونی را در برنامه کاری خود داشته باشیم.

وی با بیان اینکه استان یزد منابع آبی ضعیفی را دارا است اعلام کرد: با روستا به عنوان یک کانون جمعیتی روبرو هستیم که کشاورزی و دامپروری به عنوان فعالیت پایه ای آنها می باشد.

ریاحی ادامه داد: با وجود این مسائل و مشکلات، باید با نگاه خلاقانه و کارآفرینانه از ظرفیت‌های محدودمان در راستای گسترش و توسعه روستاها و اشتغال پایدار روستاییان گام برداریم.

این مقام مسئول همچنین تاکید کرد: با بهره مندی از ظرفیت روستاها، باید این طرح به عنوان یک فرهنگ درست نهادینه شود. بر همین اساس تحرکی در دیگر روستاها نیز ایجاد شده و به موجب درآمدزایی صورت گرفته، از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری می شود.

۲۲ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۴۶
روابط عمومی اداره کل/ الهه اسلامی |
کد خبر : ۹۲,۵۱۸