رئیس اداره تشکیل تعاونی های یزد: طرح روستا تعاون، یکی از راه های توسعه همه جانبه روستاهاست

رئیس اداره تشکیل تعاونی های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد گفت: اجرای طرح روستا تعاون نه تنها موجب توسعه و توانمندسازی تعاونی های روستایی و اقتصاد روستایان می شود بلکه یکی از راه های توسعه همه جانبه روستاها نیز به شمار می رود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، «سیروس آقایی» در سومین جلسه روستا تعاون میبد که در روستای حجت آباد این شهرستان برگزار شد با اشاره به اینکه تمام اهتمام دولت این است که طی برنامه ششم توسعه تمام روستاهای کشور را توسعه دهد گفت: مطابق ماده 27 و 24 قانون برنامه ششم توسعه دولت در نظر دارد به منظور جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها و توسعه همزمان روستاهای کشور از طریق ارتقاء زیرساختهای روستایی، تسهیلات ویژه ای در اختیار روستاییان قرار دهد.

وی افزود: در این راستا طرح روستا تعاون از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد شده است که در قالب آن تسهیلات ویژه ای نیز برای روستاییان در نظر گرفته شده و برای اجرای آن 50 درصد از منابع داخلی بانک ها با سود متعارف و 50 درصد نیز از تسهیلات کم بهره دولت به تعاونی هایی که در این زمینه تشکیل می گردد پرداخت می شود.

رئیس اداره تشکیل تعاونی های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با اشاره به اینکه در طرح روستا تعاون، تمام روستاییان عضو تعاونی می شوند بیان کرد: اجرای این طرح باعث رونق و کمک به تولیدات روستاییان و اشتغال در این مناطق می شود که خود نه تنها موجب جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها می شود، بلکه به جذب سرمایه گذار و توسعه زیرساختهای روستایی نیز منجر می شود که از این طریق ارزش افزوده بیشتری نیز برای تولیدات روستائیان فراهم خواهد کرد.

آقایی با اشاره به اینکه طرح روستا تعاون، توسعه همه جانبه روستاها را در نظر گرفته تصریح کرد: در اجرای این طرح هدف آن است که با تشکیل این تعاونی تمام نیازهای عمرانی، خدماتی و... روستاها مرتفع شود و خود به ایجاد اشتغال و عدم مهاجرت روستاییان منجر خواهد شد.

وی در ادامه به طرح تعاونی های فراگیر دهستان نیز اشاره و افزود: در روستاهایی که ظرفیت بالای نیروی انسانی وجود داشته باشد و بتواند حداقل 200 نفر به عنوان عضو تعاونی مشارکت کنند، امکان تشکیل تعاونی فراگیر دهستان فراهم می شود که از جمله مزایای آن، حمایت های بلاعوض دولت است که به منظور تاسیس، راه اندازی و زیرساختهای این تعاونی ها پرداخت می شود.

وی در خصوص اعضای این نوع تعاونی گفت: تعاونی فراگیر دهستان جزو طرح های جدید وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی است که در آن باید حداقل 70 درصد اعضا از 3 دهک پایین جامعه و ساکنین روستا باشند و 30 درصد مابقی می توانند خارج از مجموعه به عنوان عضو تعاونی در تاسیس آن مشارکت کنند.

گفتنی است: در پایان بعد از بحث و تبادل نظر در خصوص شرایط و نحوه تشکیل تعاونی،‌ مقرر شد اعضا نسبت به تشکیل اولین مجمع تعاونی روستایی حجت آباد با همکاری اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی شهرستان با مشارکت دهیاری و شورای اسلامی روستا اقدام شود.

۲۱ آبان ۱۳۹۶ ۰۹:۱۸
روابط عمومی اداره کل/ الهه اسلامی |
کد خبر : ۹۲,۵۲۰