​مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد تاکید کرد: طرح روستا تعاون، فرصتی برای رونق بخشی به اقتصاد و پایداری روستا

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد گفت: طرح روستا تعاون، فرصتی برای رونق بخشی به اقتصاد و پایداری روستاها است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، «محمدحسین ریاحی» در جلسه کمیته اجرایی طرح روستا تعاون با موضوع تبیین طرح روستا تعاون و ارائه راهکارهای تسریع در اجرا که با حضور «محمد حسین پاپلی» عضو شورای سیاستگذاری و اتاق فکر طرح روستا تعاون و «جلال سریزدی» رئیس گروه تعاونی های توسعه و عمران شهرستان و روستای دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، افزود: روستا تعاون، طرحی به منظور رسیدن به اشتغال پایدار است.

وی ادامه داد: به منظور برنامه ریزی در این زمینه، 22 روستا را در مرحله نخست به عنوان جامعه هدف در نظر گرفتیم.

ریاحی ابراز امیدواری کرد: طی یک سال آینده این تعداد به 45 روستا رسیده و بتوانیم فرهنگ تعاون و ایجاد اشتغال در قالب تعاونی را در روستاها اعمال کنیم.

وی تعاون را متد و روشی برای استفاده از ظرفیت های هر روستا خواند و اظهار کرد: برای استفاده از پتانسیل و ظرفیت های موجود اجباری به تشکیل تعاونی نخواهیم داشت؛ چراکه باید این مسئله به یک باور تبدیل شود که تعاون، راهی به منظور برنامه ریزی و تصمیم گیری در خصوص فعالیت اقتصادی است و باید به عنوان یک فرصت تلقی شود.

این مقام مسئول تاکید کرد: بر همین اساس باید قابلیت ها و شرایط هر روستا براساس ظرفیت موجود، مورد بررسی قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به بحران شدید منابع آبی بیان کرد: با توجه به اینکه اقتصاد روستاهای ما بر پایه کشاورزی و دامپروری است و منابع آبی به عنوان کانون شکل گیری هستند، کم آبی موجود به نوعی روستاهای ما را به مرز نابودی می کشاند.

ریاحی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 800 روستای موجود در استان به 300 روستا رسیده و آمار جمعیتی آنها کمتر از 10 درصد جمعیت استان است.

وی اعلام کرد: طرح روستا تعاون می تواند بیس و پایه اقتصاد یک روستا را بر دیگر ظرفیت های یک روستا متمرکز کند تا روستاها بتوانند با استفاده از این فرصت، دوام و پایداری خود را حفظ کنند.

تقویت 5 هزار روستا با اجرای طرح روستا تعاون

عضو شورای سیاستگذاری و اتاق فکر طرح روستا تعاون در ادامه این جلسه با اشاره به ماده 24 قانون برنامه ششم توسعه اظهار کرد: مطابق قانون برای رساندن سهم بخش تعاون به  25 درصد در اقتصاد کشور باید تمهیداتی اندیشیده شود؛ چراکه با انجام امور فعلی به این عدد نخواهیم رسید.

«محمد حسین پاپلی» افزود: بر اساس ماده 27 قانون برنامه ششم توسعه باید بر ارتقای جایگاه روستاها در اقتصاد ملی تاکید کرد تا 5 هزار روستا به لحاظ اقتصادی تقویت شوند.

پاپلی ایجاد و توسعه 54 خوشه کسب و کار روستایی، ساخت 98 ناحیه صنعتی روستایی و ایجاد حداقل یک میلیون و 900 هزار نفر از روستاییان و عشایر به عنوان پیشرو و تسهیل گر را جزو موارد ارتقای جایگاه یک روستا خواند.

وی هدف از ایجاد روستا تعاون را کمک به تحقق اشتغال در روستاها عنوان و اظهار کرد: روستا تعاون یک عنوان است و بدین معنی نیست که در روستا یک تعاونی باشد؛ چراکه ممکن است در روستا چند تعاونی باشد و یا یک تعاونی در چند روستا و حتی چند دهستان و یا کل استان را در قالب موضوعی خاص پوشش دهد.

پاپلی با تاکید بر اینکه هدف نباید ایجاد تعاونی های دولت ساخت و بالابردن آمار باشد اعلام کرد: بر همین اساس مساله آموزش، تسهیل گری و توانمندسازی و شناخت مزیت های نسبی و بازار مهم است.

چشم انداز اجرای طرح روستا تعاون در دوره یک ساله

عضو شورای سیاستگذاری و اتاق فکر طرح روستا تعاون با اشاره به چشم انداز اجرای طرح در دوره یک ساله گفت: ایجاد فرصت شغلی جدید برای بیش از 27 هزار نفر، اجرای حدود دو هزار طرح اشتغالزای روستایی در بخش تعاون و  راه اندازی 9 گرایش فعالیت تعاونی در روستاها به عنوان چشم انداز یکساله اجرای این طرح است که حدود 2 هزار و 350 میلیارد ریال اعتبار به توسعه و تقویت بنیه اقتصاد جامعه روستایی کشور تخصیص داده می شود.

تلفیق تعاونی سنتی با خلاقیت و تعاونی های جدید

عضو شورای سیاستگذاری و اتاق فکر طرح روستا تعاون با تاکید بر اینکه تعاونی جدید و مدرن نمی تواند به تنهایی پاسخگوی نیاز امروز باشد و تعاونی سنتی نیز تا حدی پاسخگو است، گفت: باید از تلفیق تعاونی سنتی و تعاونی های مدرن همراه با ایجاد خلاقیت استفاده کرد؛ چراکه نمی‌توان به قبل بازگشته و به روش های سنتی اکتفا کرد.

وی با بیان اینکه هر وقت صحبت از تعاونی می شود، این فکر القاء می‌شود که تعاونی مال فقرا و سرمایه های خرد است تاکید کرد: تعاونی برای همه اقشار است و سرمایه داران بزرگ هم می توانند در قالب تعاونی کار کنند.

پاپلی افزود: بنابراین تعاونی می تواند محل تجمیع سرمایه های خرد، متوسط و کلان هم باشد.

وی به راهکارهای بهبود وضعیت روستاها اشاره کرد و گفت: ادغام تعاونی های موجود، ایجاد اتحادیه برای تعاونی های موجود، درهم کردن و تکمیل کردن اساسنامه تعاونی های توسعه روستایی وزارت جهاد با تعاونی های وزارت تعاون و نیز ایجاد تعاونی های جدید از جمله مواردی است که می تواند راهگشا باشد.

این عضو شورای سیاستگذاری طرح روستا تعاون در این باره پیشنهاد کرد: تعاونی های توسعه تعاون راهبردی، هدایت گر، پشتیبان، تسهیل گر و توانمندساز و نیز تعاونی های موضوعی، پیشین،  همسطح و به ویژه پسین تعاونی ها ایجاد شود.

۲۲ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۱۵
روابط عمومی اداره کل/ الهه اسلامی |
کد خبر : ۹۲,۵۳۲