پلمپ تعدادی از کارگاهها ساختمانی به علت عدم رعایت اصول ایمنی در مشهد

مهندس علی اکبر چوپان معاون مدیرکل و رییس اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی شهرستان مشهد از پلمپ 10 واحد ساختمانی بدلیل عدم رعایت اصول و قوانین و مقررات ایمنی در سال جاری خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی مهندس علی اکبر چوپان در رابطه با این خبر اظهار کرد: بنا به درخواست بازرسان کار این اداره و دستور مقامات  قضایی در طی هفت ماهه سال جاری تعداد26 مورد معرفی به دادگاه صورت گرفته است که از این تعداد 10 مورد پلمپ کارگاههای ناایمن و پرخطر و 16 مورد درخواست تعقیب کارفرمایان متخلف بوده و همچنین 102مورد ایمن سازی کارگاهها از طریق پیگیری ابلاغیات قانونی انجام شده است.

مهندس چوپان افزود: منظور از ایمنی ساختمان فراهم آوردن یک سری امکانات و تسهیلات (‌با رعایت ضوابط قانونی‌) ‌در ساختمان است که علاوه بر تأمین امنیت و داشتن شرایط بهداشتی میل و رغبت به کار نیز در کارگران ایجاد نماید که در این خصوص می‌توان به رعایت نکات ایمنی در خصوص نردبان‌ها‌ ، پلکان ‌، کف ‌،   سقف‌، آسانسورها و … اشاره نمود.

رییس اداره تعاون،کارورفاه اجتماعی شهرستان مشهد همچنین تاکید کرد: در ساختمان سازی به دلیل احتمال بالای خطر در مراحل مختلف ساخت و ساز و وقوع حوادث احتمالی رعایت نکات ایمنی از ضروریات می باشد .

وی افزود: صنعت ساختمان به دلیل ماهیت خشن و سخت و فعالیت های پر خطر مانند گودبرداری و حفاری، پی ریزی و آرماتور بندی ، تخریب، کار در ارتفاع و ... جزو صنایع حادثه خیز می باشد و عدم رعایت قواعد ایمنی در مراحل مختلف ایجاد یک واحد ساختمانی باعث شده که این شغل جزو سخت ترین و پرحادثه‎ترین مشاغلی باشد که تا کنون جان کارگران زیادی را گرفته و افراد زیادی را دچار صدمات جبران ناپذیر کرده است و این در حالی است که با به کار بردن تدابیر ایمنی و رعایت مقررات لازم به راحتی می توان ایمنی کارگران را در این شغل تامین کرد.

رییس اداره تعاون،کارورفاه اجتماعی مشهد اظهارداشت:رعایت اصول ایمنی در ساخت و ساز، از شروط مهم و الزامی برای آغاز، انجام، خاتمه و بهره برداری از پروژه های ساختمانی می باشد لیکن این امر با توجه به مسائل گوناگون فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و موارد مختلف فنی، دستخوش کم توجهی قرار گرفته و در بسیاری موارد منجر به ایجاد حوادث گوناگون و بروز خسارات جانی و مالی متعدد می گردد. در صنعت ساختمان که یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین صنایع کلیدی در پیشرفت و رشد شاخص های اجتماعی و اقتصادی کشورها می باشد نیز به دلایل فوق الذکر و همچنین ابعاد گسترده فعالیت ها و عملیات اجرایی مربوطه، همواره خطراتی پیش رو بوده که در صورت بی توجهی به مسائل ایمنی و عدم انجام به موقع اقدامات لازم در این خصوص، مسلماً خسارات جبران ناپذیری را بوجود خواهد آورد .

مهندس چوپان گفت : در همین راستا بازرسان کار این مدیریت با انجام بازرسی های ضربتی کار نظارت بر رعایت نکات ایمنی کار در کارگاههای ساختمانی را در دستور کار خود قرار داده اند .

وی افزود: کار نظارت بر ایمن سازی در کارگاهها ، ابلاغ نواقص و تعیین زمان جهت رفع فوری نواقص و همچنین برخورد با کارگاههای متخلف برابر مفاد ماده 105 قانون کار انجام و در همین راستا با متخلفین بصورت قانونی برخورد می شود. وی به همه مدیران پروژه های ساختمانی و مهندسین ناظر تأکید کرد ابتدا محّل کار را ایمن سازی و به کارگران آموزش های لازم داده شود و سپس کار را شروع و همواره نظارت لازم بعمل آید .

                                                                                                                

۲۲ آبان ۱۳۹۶ ۱۱:۴۹
کد خبر : ۹۲,۵۵۴