مدیر کل تعاون، کار و رفاه خراسان جنوبی خواستار تشکیل تعاونی های دانش بنیان در استان شد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان در استان با استفاده از ظرفیت های قانونی ایجاد شده از سوی دولت تحقق می یابد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی محمد سنجری در جلسه ای که به منظور تبیین برنامه های اشتغال دولت در سال جاری با حضور مدیران عامل شرکت های دانش بنیان استان در محل پارک علم و فناوری استان برگزار شد؛ مهمترین دغدغه نظام و جامعه را مباحث مربوط به اشتغال و بیکاری جوانان دانست و تشریح کرد: جوانان و بالاخص فارغ التحصیلان دانشگاهی سرمایه های واقعی انسانی و فرهنگی در کشور هستند .

وی آمار بالای بیکاران فارغ التحصیل را موید شکاف عمیق بین صنعت و دانشگاه و همچنین فقدان نیازسنجی های آموزشی در کشور دانست و گفت: آمار فارغ التحصیلان بیکار در استان قابل توجه است.

سنجری فقدان اعتماد به نفس لازم، فقدان مهارت کافی جهت جذب شدن به بازار کار، درک ناصحیح جامعه نسبت به فرهنگ کار را از مهمترین موضوعات پیش روی جویندگان کار برشمرد و تاکید کرد: اگر بخواهیم از رشد نرخ بیکاری در کشور جلوگیری کنیم، نیازمند رشد 8درصدی اقتصاد هستیم و رشد اقتصادی نیازمند جذب سرمایه گذاری می باشد که این مهم با توجه به محدودیت های استان ما به آسانی ممکن نخواهد بود.

این مقام مسئول بر نقش شرکت های دانش بنیان در تولید ناخالص در کشور تاکید کرد و افزود: فکر، اندیشه ، خلاقیت و ابتکار عمل جوانان فعال در این عرصه سرمایه واقعی نظام است و اگر به درستی مدیریت و برنامه ریزی شود خواهیم توانست از زیرساخت ها و فرصت های مهیا شده از سوی دولت بهره مند گردیم.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت:برنامه دولت، قرار دادن دانش آموزان و دانشجویان در مسیر صحیح تحصیل و مهارت آموزی است که ممکن است گاها با مقاومت خانواده ها روبرو گردد که این امر نیازمند تغییر فرهنگ کار در جامعه است.

سنجری ضمن اشاره به جایگاه تاثیرگذار شرکت های دانش بنیان در اقتصاد کشور؛ قرار گرفتن منابع مادی سرمایه گذاری در کنار فکر و خلاقیت صاحبان اندیشه و همچنین تجمیع این سرمایه ها  در کنار تسهیل قوانین و آماده سازی زیرساختهای لازم از سوی دولت را موجب رونق و بهبود تولید و اشتغال در استان دانست.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: پارک علم و فن آوری استان بایستی به دنبال ایده پردازی و فروش و ارائه فکر و ایده افراد خلاق به سرمایه گذاران و همچنین ارائه مشاوره های تخصصی کارآفرینی و ابتکار عمل به متقاضیان باشد.

سنجری ضمن تبیین طرح های اشتغالزای دولت:کارآموزی در محیط واقعی کار، کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی، الگوی توسعه مشاغل خانگی، بسته فراگیر اشتغال و روستا تعاون؛ برنامه های دولت در حوزه اشتغال رابه لحاظ کمی، تنوع و گستردگی بی سابقه دانست و گفت : تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی اقتصادی، ترویج فرهنگ کارآفرینی می باشد.

وی استفاده از فکر و توان فردی افراد در قالب شرکتهای تعاونی و استفاده از خرد جمعی و بهره گیری از ظرفیت های قانونی بخش تعاون را فرصت استفاده از زیرساختهای قانونی در این بخش عنوان کرد و خواستار تشکیل تعاونی های دانش بنیان در استان شد.

۲۲ آبان ۱۳۹۶ ۱۱:۲۴
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی |
کد خبر : ۹۲,۶۵۶
کلیدواژه ها: دانش بنیان، بسته اشتغال، پارک علم و فناوری، محمد سنجری