سهم خراسان شمالی از اعتبارات اشتغال فراگیر 190 میلیارد تومان اعلام شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی بابیان اینکه شیوه‌نامه استانی پرداخت اعتبارات برنامه اشتغال فراگیر از ابتدای آبان ماه به استانداران اعلام شده است، گفت: سهم استان از اعتبارات اشتغال فراگیر 190 میلیارد تومان است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی، حسن نوری در هفتمین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال خراسان شمالی اظهار کرد: این اعتبار در قالب تسهیلات به متقاضیان رسته‌های شغلی پرداخت می‌شود که دو تا هفت درصد نیز متناسب با طرح‌های مختلف یارانه دارد.

وی بابیان اینکه توزیع بانکی تسهیلات اشتغال فراگیر استان نیز انجام شده است، افزود: بانک‌های کشاورزی، ملی، سپه، رفاه، ملت، صادرات، تجارت و توسعه و تعاون بانک‌های عامل پرداخت این تسهیلات هستند.

وی تاکید کرد: آموزش و توانمندسازی جامعه هدف استان نیز از برنامه‌های جدی است که توسط چند دستگاه هم‌زمان با این طرح انجام می‌شود.

دبیر کارگروه تخصصی اشتغال استان همچنین گفت: خراسان شمالی بالاترین نرخ مشارکت اقتصادی در کشور را دارد که نشان از فعالیت و شور اقتصادی در این استان دارد.

وی همچنین درباره 20 میلیارد تومان اعتبار تسهیلات مشاغل خانگی گفت: سقف پرداخت این تسهیلات برای متقاضیان به صورت مستقل از 5 میلیون تومان به 20 میلیون، و در قالب پشتیبان و گروهی نیز از 75 میلیون به 150 میلیون تومان افزایش یافته است.

وی همچنین گفت: تا پیش از این، پرداخت تسهیلات مراجعه محور بود و بدون نظارت، ساماندهی، توانمندسازی و مشاوره انجام می‌شد اما امسال این مشکلات وجود نخواهد داشت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با بیان اینکه به اتفاق مدیران دستگاه‌های تخصصی، سمت‌وسوی توسعه استان بر مبنای تولید و اشتغال را مشخص می‌کنیم افزود: دستگاه‌ها رسته‌های پراشتغال را به ما اعلام کرده‌اند و کارهای بسیاری در این مسیر انجام شده و هنوز هم جای کار وجود دارد.

وی درباره توانمندسازی سربازان نیز گفت: برای نخستین بار در کشور توانمندسازی سربازان در یکی از استان‌های کشور توسط وزیر  تعاون، کار و رفاه اجتماعی آغاز شده است. توانمندسازی سربازان از اقداماتی است که باید در سربازخانه‌های کشور آغاز شود.

وی همچنین با اشاره به قرارداد منعقد شده بین وزارت متبوع و جهاد دانشگاهی اظهار داشت: جهاد دانشگاهی در حوزه مشاغل خانگی قراردادی را منعقد کرده که مطابق آن هم‌زمان با پرداخت تسهیلات، مستمراً به ارائه آموزش‌های لازم می‌پردازد.

دبیر کارگروه تخصصی اشتغال استان  افزود: دولت هزینه زیادی برای اشتغال در نظر گرفته و همه ما باید آمادگی عملیاتی کردن برنامه را داشته باشیم. چراکه غیر از مجموعه مدیرانی که در کارگروه تخصصی اشتغال استان هستند فرد دیگری نمی‌تواند این برنامه‌ها را عملیاتی کند.

۲۲ آبان ۱۳۹۶ ۱۳:۴۰
روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه خراسان شمالی |
کد خبر : ۹۲,۷۱۴