مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی تاکید کرد: اجرای برنامه های اشتغال دولت در مناطق روستایی، با استفاده از ظرفیت های بخش تعاون

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: اجرای برنامه های اشتغال دولت در مناطق روستایی، با استفاده از ظرفیت های بخش تعاون امکانپذیر است.

هشتمین جلسه شورای هماهنگی دستگاه های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان خراسان جنوبی با دستور کار گزارش عملکرد بانک رفاه کارگران استان، تبیین طرح ملی روستا تعاون و تبیین برنامه اشتغال فراگیر برگزار شد.

در این جلسه موسوی مقدم مدیر شعب بانک رفاه کارگران استان از 12شعبه و 10باجه فعال در استان خبر داد وطی گزارشی از پرداخت تسهیلات به مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، طرح های تولیدی ، تسهیلات ازدواج و... در راستای تکالیف مالی و اجتماعی مجموعه گفت.

محمد سنجری رییس شورای رفاه استان و مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی ضمن قدردانی از عملکرد موفق مدیریت شعب بانک رفاه کارگران؛ به تبیین نقش تاثیرگذار سیستم بانکی و مالی کشور در تحقق اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال پرداخت و گفت: پذیرش رسالت اشتغال توسط مقام عالی وزارت مسئولیت دستگاه های زیرمجموعه وزارت متبوع را در موضوعات مربوط به اشتغال سنگین تر کرده است.

وی ابراز امیدواری کرد که بتوان با پیگیری صحیح برنامه های ابلاغ شده از سوی دولت  گامی موثر در این زمینه برداشته و بتوان به تکلیف اخلاقی، اجتماعی و قانونی خود در این خصوص عمل نماییم.

سنجری بر استفاده از ظرفیت فرمانداران، بخشداران و دهیاران در جهت حمایت های لازم و اطلاع رسانی به جامعه تاکید کرد و گفت:بیش از80 درصد مشاغل فعال در استان، مشاغل کوچک و خرد هستند که  گاها توسط روستاییان صورت می گیرد.

وی فقدان بازار عرضه و فروش محصولات تولید شده توسط تولیدکنندگان را مهمترین چالش پیش روی تولیدکنندگان عنوان کرد و افزود: فراهم ساختن شرایط مطلوب فروش و بازاریابی محصولات خواهد توانست ارزش افزوده محصولات تولید شده را به تولید کنندگان و بازگشت به زنجیره تولید موجب گردد.

سنجری فقدان تشکل های مردمی قوی در روستاها را موجب بی رونق شدن اقتصاد روستایی دانست و برنقش تعاونی های توانمند روستایی در جهت تقویت حضور مردم در روستا ها و حفظ جمعیت در مناطق روستایی تاکید کرد.

این مقام مسئول عملکرد ضعیف تعاونی ها در سنوات قبل را موجب بی اعتمادی مردم روستاها نسبت به بخش تعاون دانست و آسیب شناسی و ارائه راهکارهای لازم در این زمینه را در دستور کار قرار داد.

سنجری برنامه اشتغال دولت در بخش تعاون را توانمندسازی و توسعه کیفی تعاونی ها و تحقق سهم 25 درصدی بخش تعاون در اشتغال عنوان کرد و افزود:انحلال تعداد زیادی از تعاونی ها که در سال گذشته پس از بررسی های لازم، صورت گرفت؛ موید تغییر نگاه مسئولین به بخش تعاون و تاکید بر تقویت تعاونی های دارای پتانسیل و برنامه بود که در این راستا بسیاری از تعاونی های غیرفعال و خانوادگی منحل شد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان طی گزارشی از وضعیت اجرای طرح فرگیر اشتغال(تکاپو)،  تشریح کرد: مطالعات دینامیک اشتغال استان در سال گذشته صورت گرفته و رسته های مزیت دار استان (شامل: تولید، بسته بندی و فراوری محصولات کشاورزی؛ صنایع دستی،فرش، گردشگری، حمل و نقل و فناوری اطلاعات) شناسایی و پس از تایید قانونی جهت اجرا به شهرستانها ابلاغ شده است.

وی از 151میلیارد تومان اعتبار ابلاغی در این طرح خبر داد و گفت: حدود5 هزار فرصت شغلی پیش بینی اجرای این طرح در استان می باشد.

سنجری استفاده صحیح و درست از فرصت های ایجاد شده را نتیجه جدیت و پیگیری برنامه های ابلاغی از سوی دولت دانست و خواستار هماهنگی و همراهی کلیه دستگاه های اجرایی در این خصوص شد.

ارائه نظرات و پیشنهادات هر یک از اعضای حاضر در جلسه پایان بخش هشتمین جلسه شورای رفاه بود.

۲۲ آبان ۱۳۹۶ ۱۵:۳۹
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی |
کد خبر : ۹۲,۷۳۸