هشتمین جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاههای زیر مجموعه وزارت تعاون در گناباد برگزار شد

هشتمین جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاههای زیر مجموعه وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در خراسان رضوی با هدف هم اندیشی ، بررسی طرح ها و رسیدگی به مسائل و مشکلات شهرستان گناباد در مرکز آموزش علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی این شهرستان برگزار شد .

مهندس احمدی مدیر کل تعاون ، کارو رفاه اجتماعی خراسان رضوی و رئیس شورای هماهنگی در استان از پیگیری مدیران حاضر در جلسه در رابطه با مسائل مربوط به وزارت متبوع در این شهرستان قدردانی نمود.

در این جلسه ابتدا ولیان دبیر شورای هماهنگی استان در خصوص اهداف جلسات شورای هماهنگی مدیران  تعداد جلسات برگزار شده  ، مصوبات اجرایی  و دستور کار این جلسه مطالبی برای حاضرین عنوان داشت و خواستار تلاش هر چه بیشتر در خصوص اجرایی نمودن مصوبات این جلسات شد.

در ادامه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در این نشست اظهار داشت: استفاده بیشتر از ظرفیت و بازنگری در طرحهای بنگاههای زودبازده و خوداشتغالی از ضرورتهای افزایش اشتغال و کاهش معضل بیکاری در استان می باشد.

وی بیان کرد: تولید باید مبتنی بر نیاز بازار و مصرف داخلی باشد.

وی افزود: مساله اشتغال جز با توجه به فرهنگ و استفاده از ظرفیتهای شهرهای کوچک رفع نمی شود و توجه جدی به اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی از رویکردهای اصلی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی است.

مهندس احمدی ادامه داد: تناسب نداشتن رشته های دانشگاهی با نیازهای بازار کار علت اصلی بیکاری بخش زیادی از دانش آموختگان دانشگاهی در این استان است.

وی به واگذاری نظارت بر روند اعطای تسهیلات و توزیع اعتبارات مشاغل خانگی به دستگاههای اجرایی شهرستانها اشاره و بیان کرد: این مساله به منزله پرداخت تسهیلات به همه طرحها نیست بلکه هر طرح باید از نظر بازده و توجیه اقتصادی توسط بانکها تایید شوند.

در این جلسه حجه الاسلام صادقی امام جمعه گناباد طی سخنانی اظهار کرد: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری این سال را سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال نامگذاری نموده اند لازم است یکی از بهترین خدمات در این عرصه به اشتغال صورت پذیرد.

وی گفت: خوشبختانه مراکز آموزشی در این شهرستان از جمله مراکز علمی کاربردی ، فنی حرفه ای فعال شده است و امیدواریم تلاش ها در زمینه اشتغال فارغ التحصیلان مراکز دانشگاهی  نیز پیگیری گردد.

در ادامه جلسه نبی پور فرماندار گناباد نیز در این نشست گفت: میزان اعتبارات اشتغالزایی این شهرستان از 9 میلیارد ریال در سال گذشته به 20 میلیارد ریال در امسال افزایش یافت و با احتساب تسهیلات اشتغالزایی در مجموع 110 میلیارد ریال برای رونق اشتغال و کارآفرینی در گناباد اختصاص می یابد.

محمدعلی نبی پور افزود: با توجه اینکه 25 درصد جمعیت گناباد را دانشجویان تشکیل می دهند و با عنایت به ظرفیتهای اقتصادی و افراد جویای کار، افزایش میزان تسهیلات و اعتبارات اشتغالزایی این شهرستان ضروری است.

وی گفت: افزایش نظارت برای جلوگیری از انحراف هزینه کرد تسهیلات و اولویت پرداخت آن به افراد دارای مهارت دانش بنیان، هم افزایی بین تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد کشاورزی و صنعت و معدن در اولویت رونق اقتصادی و اشتغالزایی در گناباد قرار دارد.

در ادامه افشین رحیمی مدیر کل اداره آموزش فنی و حرفه ای استان نیزافزود: سهم کل کشور برای اجرای طرح اشتغال همراه با مهارت آموزی امسال 50 هزار نفر و تعهد خراسان رضوی سه هزار و 800 نفر است که 925 تن از تعهد استان تاکنون محقق شده است. در قالب این طرح کارآموزان در محیط واقعی آموزشهای مرتبط شغلی را فرا می گیرند.

مدیرکل فنی و حرفه ای خراسان رضوی ادامه داد: همچنین در طرح قرارگاه مهارت آموزی که با همکاری نیروهای مسلح در حال اجرا است سربازان وظیفه نیز مهارتهای لازم را در مدت خدمت فرامی گیرند.

وی همچنین به آغاز کار مجمع خیران توسعه و ترویج آموزشهای فنی و حرفه ای برای نخستین بار در کشور در خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: در قالب این مجمع که با حضور خیران بخشهای سلامت، مدرسه ساز و حامی صنعت تشکیل می شود از ظرفیتهای آنان برای توسعه این بخش استفاده می شود.

در خاتمه دکتر داستانی مدیر کل درمان تامین اجتماعی استان ضمن ارائه خلاصه ای از عملکرد حوزه خود در شهرستان گناباد با حضور در بین اعضاء شورای هماهنگی از ارتقاء مرکز درمانی شهرستان گناباد به پلی کلینیک خبرداد . در خاتمه  اعضای شورای هماهنگی نقطه نظرات و پیشنهادات خود را بیان و جلسه با ذکر صلوات پایان یافت.

شایان ذکر است نشست شورای هماهنگی مدیران دستگاههای اجرایی زیرمجموعه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خراسان رضوی با هدف بررسی مسائل و مشکلات این بخشها در شهرستان گناباد برگزار شد.

۲۳ آبان ۱۳۹۶ ۱۳:۱۲
کد خبر : ۹۲,۸۴۴