سند ملی با محوریت " کار شایسته" تدوین می‌شود

عیسی منصوری در نشست کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: در برنامه‌های اول تا پنجم توسعه کشور اشتغال وجود نداشت اما برای برنامه ششم توسعه سیاست اشتغال و سند ملی اشتغال مبتنی بر شایستگی برای نخستین بار تهیه و تدوین شده است.
سند ملی با محوریت " کار شایسته" تدوین می‌شود
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: سال 1345تاکنون نمودار اشتغال کشور روندی واگرا داشته و اهداف و برنامه‌های مورد نظر در زمینه کاهش نرخ بیکاری چندان تحقق نیافته است.
منصوری عنوان کرد: دولت به تنهایی نمی‌تواند وارد بحث اشتغال شده و مشکل بیکاری را حل کند بلکه لازم است بخش خصوصی نیز با جدیت بیشتری وارد عرصه شود.
وی ابراز داشت: آموزش‌های ارائه شده در بخش تحصیلات دانشگاهی به ویژه در حوزه صنعت متناسب با نیازهای بازار کار در کشور نیست. 
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دولت مجوزمحور بوده و به تمامی افراد متقاضی بدون در نظر گرفتن نیازهای بازار کار و یا میزان تقاضا مجوز داده می‌شود.
منصوری اظهار داشت: باید رشته های دارای اشتغالزایی بالا در کشور بررسی و برای توسعه روزافزون آنها برنامه ریزی و سرمایه گذاری لازم انجام شود.
وی افزود: در برنامه اشتغال فراگیر برای طرح کارورزی که یکی از زیرمجموعه های آن است 200 هزار میلیارد ریال با یارانه 2 تا 7 درصد تعریف شده است.
منصوری عنوان کرد: یک و نیم میلیارد دلار برای توسعه اشتغال روستایی در کشور برای سال جاری توسط مجلس شورای اسلامی و با نرخ سود صفر درصد مصوب شده است.
وی ابراز داشت: بانک‌های عامل نیز موظف به جذب 50 تا 60 هزار میلیارد ریال از صندوق توسعه ملی با نرخ سود 6 درصد برای توسعه اشتغال روستایی هستند.
منصوری گفت: ایجاد اشتغال در روستاها باید منجر به توسعه این مناطق شده و میزان مهاجرت روستائیان به شهرها را کاهش دهد.

سند ملی با محوریت " کار شایسته" تدوین می‌شود

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سند ملی مبتنی بر کار شایسته در کشور تدوین می شود .

وی اظهار کرد: همچنین برنامه ملی اشتغال فراگیر بر محور تولید و اشتغال است.

وی با بیان اینکه برنامه اشتغال فراگیر در دولت تصویب شده است، بیان کرد: این برنامه توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: ۲۰هزار میلیارد تومان یارانه حداقل دو و حداکثر هفت درصدی در حوزه اشتغال فراگیر در نظر گرفته شده است. طرح کارورزی نیز از هدفگذاری های انجام شده است.

منصوری تصریح کرد: در برنامه های گذشته توسعه، خروجی های مناسب سیاستی درحوزه اشتغال نداشتیم، اما در برنامه ششم سیاست گذاری های مناسبی انجام شده است.

وی ادامه داد: توجه به ظرفیت های منطقه ای در تولید و اشتغال مورد تاکید است. اصلاح تعرفه های مواد اولیه و اصلاح قانون و اتصال صنعتگران به بازار جهانی در اشتغالزایی پایدار موثر است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: در راستای توسعه روستایی نیز اقدامات مناسبی انجام شده است. استفاده بهینه از زیرساخت های ایجاد شده در روستاها ضروری است.

منصوری با اشاره به اینکه باید موضوع تولید و اشتغال در روستاها صرفا تولید و اشتغال نباشد و توسعه روستایی نیز لازم است، اضافه کرد: برای کاهش مهاجرت از روستا به شهر با توسعه روستاها و اشتغال زایی و هدف‌گذاری مناسب تلاش شود.

۲۷ آبان ۱۳۹۶ ۱۴:۳۰
کد خبر : ۹۳,۲۶۲