فعالیت آزمایشی سامانه جامع "روابط کار " در کشور آغاز شد

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز فعالیت آزمایشی سامانه جامع "روابط کار " در کشور خبر داد.
فعالیت آزمایشی سامانه جامع "روابط کار " در کشور آغاز شد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مهندس احمد مشیریان در اولین همایش مسئولان ایمنی استان همدان گفت: این سامانه  تمامی  فعالیت های مربوط به معاونت روابط کار نظیر بازرسی کار، تشکل های کارگری، روابط کار، بیمه بیکاری ، آموزش های مرکز تحقیقات و... را به شکل  مکانیزه دنبال می کند تا بتوان روند فعالیت ها و سیاست ها را به طور جامع و هدفمندتری دنبال کرد.
 وی گفت : این سامانه در برگیرنده 32 نرم افزار در حوزه های مختلف روابط کار است که بخشی از آنها در حال حاضر فعالند و در این سامانه جامع تجمیع خواهند شد.
مهندس مشیریان یادآور شد : هم اکنون بهره برداری از این سامانه جامع به طور آزمایشی در چهار استان آغاز شده است.
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: به طور مثال با فعالیت این سامانه کارگران شاغل در صورت داشتن هرگونه شکایت از کارفرما نیازی به مراجعه به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی ندارند و از طریق این سامانه می توانند حتی در منزل خود طرح شکایت  و از رفت و آمدهای غیر ضروری خودداری کنند . 
وی اضافه کرد: همچنین با فعالیت این سامانه تمامی کارفرمایان موظف خواهند بود در اجرای تبصره ماده 10 قانون کار یک نسخه از قرارداد کار را در سامانه قرار دهند.
 مهندس مشیریان با بیان اینکه اهمیت مسؤولان ایمنی برای روابط کار بسیار مهم است، ادامه داد: کارگران  آموزش‌دیده در حوزه ایمنی کار می‌توانند به مسئول ایمنی و کارفرما کمک کنند.
معاون روابط کار وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه ایجاد مسؤولان ایمنی یک سرمایه‌گذاری برای کارفرما است، تصریح کرد : اطلاعات مسؤولان ایمنی باید به روز باشد .
وی با بیان این که یکی از سیاست‌های وزارت کار مهمتر بودن جان انسان‌ها از همه مسائل دیگر است، تصریح کرد : در صورتی که اخطاری به کارفرما داده شود و کارفرما توجه نکند ، باید مسؤولان ایمنی به وظایف خود عمل کنند، حتی اگر این امر منجر به تعطیلی کارگاه شود.
مهندس مشیریان  با اشاره به اینکه امسال به پنج معدن کشور اخطار داده شده است گفت : سالم‌سازی محیط کار و امحای تدریجی مشاغل سخت و زیان‌آور یکی دیگر از سیاست‌های وزارت کار است.
مشیریان با اشاره به اینکه باید کرامت نیروی انسانی را افزایش دهیم، تصریح کرد: کرامت‌بخشی و توانمندسازی به نیروی کار باید  به جای نگاه صرف حمایتی مد نظر قرار دارد.
وی با بیان اینکه اصلاح رویکرد رویه‌سازی آموزش اعضای کمیته انسانی در سراسر کشور مد نظر است، بیان کرد: باید مسؤولان ایمنی در ادوار مختلف و خود کارگران آموزش داده شوند.
مهندس مشیریان با اشاره به این که در اجرای سیاست های جدید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کارگروه هایی برای کاهش حوادث در کارگاههای پر خطر تشکیل شده است، گفت: کارگروه معادن، پتروشیمی ها و فولاد در سطح ملی فعال شده تا نسبت به سیاست گذاری لازم برای کاهش حوادث ناشی از کار را دنبال  کنند.
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کاهش حوادث ناشی از کار در تمامی واحدهای تولیدی ،صنعتی و خدماتی را از دیگر سیاست های راهبردی اعلام کرد و افزود: این راهبرد به ویژه در کارگاه هایی که ماهیت کار آنها با خطر پذیری بالاتری همراه است مانند پتروشیمی ها ، فولاد و معادن با جدیت دنبال می شود.
به گفته وی افزایش این تعداد در کارگاه ها در دستور کار معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دارد و کارفرمایان حتما نسبت به کارگیری مسئولان ایمنی اقدام کنند .
براساس این خبر در اولین همایش یک روزه مسئولان ایمنی کارگاههای استان همدان که با حضور مدیر کل بازرسی کار  وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان برگزار شد، حاضران از طریق سخنرانی و پخش اسلاید و فیلم با آخرین دستورالعمل ها و شیوه های مسایل حفاظت و ایمنی آشنا شدند.

۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۶:۰۷
کد خبر : ۹۳,۷۲۸