دکتر ربیعی در برنامه " زنده باد زندگی": برنامه بیمه فراگیر اجتماعی را دنبال می کنیم

دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همزمان با آغاز هفته وحدت در برنامه تلویزیونی زنده باد زندگی حضور یافت و گفت: برنامه بیمه فراگیر اجتماعی را با جدیت دنبال می کنیم.
دکتر ربیعی در برنامه " زنده باد زندگی": برنامه بیمه فراگیر اجتماعی را دنبال می کنیم

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دکتر علی ربیعی در ابتدای این برنامه با اشاره به وظایف گسترده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: این موضوع باید از چند جنبه مورد بررسی قرار گیرد. قطعاً  "همبسته کار و رفاه " از لحاظ تئوری خیلی به هم نزدیک هستند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به بحث تعاون اشاره و اظهار کرد: موضوع تعاون در "همبسته کار و رفاه" جایگاه ویژه ای دارد که باید در فرهنگ سازی تعاون اقدامات بیشتری صورت بگیرد  تا بتوانیم  با تعاون، کار بیشتری ایجاد کنیم  .
دکتر ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که موضوع معلولین، زنان سرپرست خانوار، تامین اجتماعی، بازنشستگان، کارگر و غیرکارگر، همه به نوعی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مرتبط هستند، گفت:  مردم قبل از تولد و بعد از مرگ با وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی سر وکار دارند . اما با توجه به گستردگی وظایف، باید بتوانیم تئوری را وارد برنامه های خود کنیم  .
وی با بیان این که برنامه کاهش انواع فقر از سیاست های مهم و برجسته دولت دوازدهم است، تاکید کرد:  رفع فقر مطلق از برنامه  های اصلی دولت است .
وی با بیان این که توانمندسازی به حوزه کار نیز مرتبط است ، تصریح کرد: امروزه در اغلب کشورهای دنیا، دیدگاه ها و نظریه های جدید با نظریه های توانمندسازی در هم آمیخته است که مهارت یابی و اشتغال از مهمترین آن هاست .
دکتر ربیعی معتقد است که مفهوم و جریان کار نیازمند تغییرات بنیادین است چرا که مفهوم کار با رشد کلاسیک به دست نمی آید .
دکتر ربیعی گفت:  باید توجه کرد که کار فقط در بخش فولاد و پتروشیمی نیست بلکه در رسته های دیگر هم می توان کارهای زیادی انجام داد .
وی با اشاره به اینکه امروزه می توان اشتغالزایی را از کارهای خانگی آغاز کرد، افزود: در حال حاضر باید تلاش کنیم تا مشاغل غیررسمی را با بیمه تامین اجتماعی مرتبط کنیم.
وی با اشاره به تغییر مفهوم کار در دوره‌های اخیر تصریح کرد: در حال حاضر رشد نرخ اشتغال تنها از طریق رشد کلاسیک امکان پذیر نخواهد بود. در حال حاضر ، صرفا با انجام کار تولیدی نمی‌توان به اشتغال رسید.
وزیر تعاون،  کار و رفاه اجتماعی گفت: رشد اقتصادی سال‌های گذشته به دلیل ظرفیت خالی که در عرصه ارائه خدمات مانند حمل و نقل، گردشگری و ... وجود داشته، ایجاد شده است، بنابراین نباید انتظار ادامه یافتن این تداوم اقتصادی را داشت.
دکتر ربیعی ادامه داد:  20 هزار میلیارد تومان برای اشتغال فراگیر در نظر گرفته ایم و امیدواریم که بتوانیم فرصت های کاری بیشتری ایجاد کنیم .
وی با تاکید بر مفهوم اشتغال فراگیر به معنای استفاده از «رسته‌های پر کشش اشتغال با ظرفیت‌های هر منطقه» توضیح داد: این مفهوم استفاده از ظرفیت‌های هر منطقه در تولید مشاغل است. یکی از مشکلات حال حاضر مسئله بازاریابی برای محصولات تولید شده در مناطق مختلف است.
دکتر ربیعی افزود: باید در گسترش این تفکر که توسعه صرفا تولیدات پتروشیمی و فولاد نیست، سرمایه‌گذاری‌های بیشتری انجام دهیم  .
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه تاکید کرد:  باید کاری کنیم که برنامه بیمه اجتماعی فراگیر را دنبال کنیم؛ نظام بیمه تامین اجتماعی سقفی دارد که می توانیم موفق باشیم .
وی با بیان این که در سیاست های رفاهی کودکان بازمانده از تحصیل را هدف گذاری کردیم ، تصریح کرد:  بازنشستگی را نیز در این سیاست ها  لحاظ کرده ایم .
وی خاطرنشان کرد : از سال 93 تا کنون شیب افزایش حقوق بازنشسته ها با تورم فاصله داشته است و این به معنی کاهش فاصله حقوق بازنشستگان با نرخ تورم است .

۱۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۳:۴۱
کد خبر : ۹۴,۶۳۰