لایحه حمایت از حقوق معلولان هفته آینده به صحن مجلس می رود

رئیس سازمان بهزیستی گفت که لایحه بازنگری شده حمایت از حقوق معلولان هفته آینده در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به بحث و رای گذاشته می شود.
لایحه حمایت از حقوق معلولان هفته آینده به صحن مجلس می رود
انوشیروان محسنی بندپی روز یکشنبه در همایش روز جهانی معلولان در ساری افزود: این لایحه هفته گذشته مرحله بررسی در کمیسیون مشترک دولت و مجلس را پشت سر گذاشته و هم اکنون برای طرح در صحن علنی آماده است.
وی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بویژه 2 نماینده مردم ساری در مجلس که در این مراسم حضور داشتند خواست که در بررسی این لایحه سرعت عمل داشته باشند تا به بودجه 97 برسد.

 

** غربالگری شنوائی 80 درصدی نوزادان 
رئیس سازمان بهزیستی یکی از راهبردهای دولت تدبیر و امید را پیشگیری از معلولیت ها دانست و تاکید کرد که در این زمینه دولت همه یافته های علمی و روش های کارشناسی و تخصصی را به کار گرفته است.
وی شنوائی سنجی بیش از 80 درصد متولدین کشور با اجرای طرح غربالگری را یکی از نتایج این راهبرد برشمرد و افزود : همچنین امروز بین 80 تا 85 درصد کودکان بین 3 تا 5 سال تحت پوشش غربالگری تنبلی چشم قرار می گیرند که از مهم ترین عوامل نابینایی و کم بینایی شناخته شده است.
محسنی بندپی گفت : کار بسیار مهم بین دولت و مجلس در برنامه ششم اجباری کردن غربالگری ژنتیک است که همه زوج های جوان را ملزم به این کار می کند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور یکی دیگر از راهبردهای دولت تدبیر و امید را فراگیرکردن امکانات برای همه معلولان برشمرد و گفت که در این زمینه استان مازندران پیشتاز بود و شرایط برخورداری تمام معلولان از لوازم و تجهیزات توانبخشی در این استان فراهم شده است.
وی افزود : دسترسی پذیر کردن امکانات جامعه برای معلولان مورد تاکید در این راهبرد است و به همین منظور نیز طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه را برای معلولان در روستاها اجرا کرده ایم.
محسنی بندپی گفت که در برنامه ششم توانبخشی مبتنی بر جامعه شهری نیز اجرائی خواهد شد و هم اکنون این برنامه در استان مازندران به صورت پایلوت در حال اجراست .
وی استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد و خیرین را نیز جهت ارتقای کیفیت خدمات رسانی به جامعه هدف الزامی برشمرد.
۱۲ آذر ۱۳۹۶ ۱۷:۲۸
کد خبر : ۹۴,۷۷۲