معاون امور تعاون وزارت تعاون: تغییرات اجتماعی در حوزه زنان چشمگیر است

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تغییرات اجتماعی زیادی در کشور رخ داده و این تغییر در حوزه زنان چشمگیر است .
معاون امور تعاون وزارت تعاون: تغییرات اجتماعی در حوزه زنان چشمگیر است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،  مهندس حمید کلانتری امروز دوشنبه در همایش " تعاون راه سوم اقتصاد – نقش مشارکت زنان در اقتصاد تعاونی "  که در مجموعه تلاش برگزار شد با بیان اینکه حدود ٢٦ سال از قانون تعاون می گذرد، گفت: در اجرای اقتصاد مقاومتی بخش تعاون نقش بسیار مهمی دارد.
معاون امور تعاون وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که ١١ درصد تعاونی های کشور  و  ٢٥ درصد اعضای تعاونی ها را زنان تشکیل می دهند،  افزود: هم اکنون ٢ هزار  تعاونی زنان در حوزه کشاورزی، سه هزار در حوزه صنعت و ٣٥٠٠ تعاونی زنان در بخش خدمات داریم.
مهندس کلانتری اضافه کرد: هم اکنون در بسیاری از روستاهای کشور تولیداتی داریم که به خارج از کشور صادر می شود.
به گفته معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، زنان می توانند نه تنها در مناطق محروم بلکه شهرها و روستاها در بخش های مختلف اقتصادی و همچنین حوزه دانش بنیان فعالیت کنند.

وی با ذکر مثالی از کشور هند گفت : در این کشور از طریق تعاونی ها شیر را جمع آوری و به کارخانه ها گسیل می کنند این امر باعث شده که تولید شیر در این کشور به دو برابر افزایش یابد.
معاون امور تعاون وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی بیان کرد : زنان در ١١٠ رسته فعال هستند . باید فرهنگ تعاون را با تبلیغات در رسانه ها نهادینه کنیم زیرا در این بخش با سرمایه های اندک می توان اشتغال ایجاد کرد.

مهندس کلانتری با بیان اینکه مهمترین مشکل تعاونی ها نداشتن محلی برای فروش تولیدات است، گفت: بسیاری از ساختمان ها که در اختیار نهادها است خالی است که می تواند محلی برای تشکل ها و تعاونی ها باشد.
وی با اشاره به طرح یکهزار روستا یکهزار تعاونی گفت: زنان می توانند با اجرای این طرح در مناطق محروم و روستایی فعال شوند .

همچنین در ادامه این نشست رئیس فراکسیون اشتغال مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت بخش تعاون در کشور گفت: با پول نمی توان به اشتغال دست یافت .
غلامرضا کاتب ، مشارکت زنان را برای رشد اقتصادی ضروری نیز دانست .
نماینده مردم گرمسار و عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: برای رونق اشتغال و تولید راهی جز استفاده از تعاونی ها وجود ندارد .
وی یادآور شد: چنانچه هر فردی کار خود را خوب انجام دهد، فساد و رکود در کشور جایی نخواهد داشت .
کاتب ، چالش های موجود در بخش های اقتصادی کشور را تصریح کرد و افزود : براساس اهداف برنامه ششم توسعه باید مردم نیز در اقتصاد شریک شوند که این امر جز با تقویت بخش تعاون حاصل نمی شود.

در ادامه این نشست علمی ، مدیر عامل بانک توسعه تعاون از آمادگی این بانک برای ارائه تسهیلات  به منظور گسترش طرح های ملی اشتغال  فراگیر و اشتغال روستایی خبر داد .
حجت ا...مهدیان ، فعالیت های بانک توسعه تعاون را در شهرستان ها پر رنگ تر از تهران عنوان کرد .

وی اظهار کرد: جمعا ٣٢هزار میلیارد تومان به منظور توسعه طرح های اشتغال روستایی و اشتغال فراگیر در نظر گرفته شده است که رقم قابل قبول و کم نظیری است .

رئیس هیات مدیره بانک توسعه تعاون تصریح کرد: به زودی تسهیلات از طریق بانک های عامل پرداخت می شود.

مهدیان با اشاره به خوش حساب تر بودن مشتریان زن ادامه داد: آمادگی اختصاص تسهیلات بانکی به زنان تعاون گر را در بخش های اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی داریم .

وی نسبت به افزایش خدمات بانکی در بخش بنگاه های کوچک نسبت به سال گذشته اظهار امیدواری کرد.

۱۳ آذر ۱۳۹۶ ۱۳:۳۹
کد خبر : ۹۴,۸۵۴