بررسی راهکارهای پیشگیری فقر کودکان

نشست تخصصی "نگاهی به پدیده فقر کودکان" باهمکاری معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی، انجمن علمی مددکاری اجتماعی و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی برگزار شد .
بررسی راهکارهای پیشگیری فقر کودکان
 به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در این نشست دکتر احمد میدری معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی  با اشاره به اینکه فقر کودک به عوامل مختلفی چون رفاه، آموزش و سیستم عدالت بستگی دارد گفت :  وزارت تعاون ، کار ورفاه اجتماعی در همکاری های مشترکی  که باوزارت آموزش و پرورش، سازمان  بهزستی کشور و کمیته امداد امام (ره) داشته است و با درخواست اصلاح قانون مدنی جهت شناسنامه دار شدن کودکان با مادر ایرانی تا حدودی به اهداف خود دست یافته است  اما این حوزه وسعت زیادی داشته و جای کار ، مطالعه و پژوهش بیشتری  دراین زمینه وجود دارد.
در ادامه یکی از اساتید دانشگاه ارگان آمریکا و سایر اساتید حوزه رفاه اجتماعی نقطه نظرات کارشناسانه خود را  از دیدگاه های مختلف به پدیده فقر کودکان بیان کردند . مهم ترین موضوعات مورد بحث این نشست فقر کودکان، فقر درآمد و فقر دارایی، تأثیر ساختار خانواده بر فقر کودکان، ازدواج زود هنگام وامنیت غذایی کودکان بود .
استاد دانشگاه اورگان آمریکا ، ضمن تاکید بر این که  فقر شاخص های فراوانی دارد در توضیح فقرِ دارایی به عنوان یکی از شاخص های مهم فقر گفت : فقر دارایی با فقر درآمد تفاوت هایی دارد ؛ به این مفهوم که اگر فردی شغل و درآمدش را از دست داد، با توجه به اموال و دارایی های خود بتواند تا سه ماه خود را از فقر و شرایط دشوار نجات دهد. 
وی دیگر شاخص فقر کودکان را مرتبط باتغییر ساختارهای خانوادگی دانست و گفت : کاهش نرخ ازدواج، افزایش سن ازدواج، افزایش سن بارداری و افزایش نرخ کودکانی که خارج از چهارچوب ازدواج متولد می شوند  از جمله مواردی هستند که باید در این حوزه  مورد توجه قرار گیرند. 
این استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه فقر ضمن تأکید بر اینکه افزایش خانواده های تک سرپرست موجب افزایش فقر کودکان می شود گفت : البته توجه به این نکته الزامی ست که مقوله ی تک والدینی تنها عامل خطر اصلی فقر نیست و در صورتی که سیاست های رفاهی به درستی طراحی و اجرا شوند، کودکان در این نوع خانواده ها با فقر مواجه نمی شوند . 
وی افزود : سیاستهایی همچون دارایی زایی، رفع موانع قانونی  و فراگیر کردن نهادهایی مالی و افزایش دانش اقتصادی افراد برای مدیریت درآمد می تواند به کاهش فقر دارایی کمک کند. 
در ادامه این نشست کامل احمدی پژوهشگر مردم شناسی، درباره  ازدواج زودهنگام سخن  گفت و افزود :  ازدواج زودهنگام از علل ایجاد فقر است به گونه ای که هر ساله تعداد زیادی از دختران و پسران زیر هجده سال ازدواج می کنند. ازدواج کودکان عواقبی چون کودک بیوگی، کودک سرپرستی و کودک والدی را به همراه دارد که با فقر کودک ارتباط مستقیم دارد.
 احمدی یاد آورشد : آسیبهای جسمی، روانی، اجتماعی و اقتصادی از پیامدهای ازدواج زودهنگام است. تجدید نظر در قوانین فعلی ازدواج و افزایش حداقل سن ازدواج، بسترسازی فرهنگی، اجتماعی و تحصیلی ، الزامی شدن ثبت موالید و ازدواج و کمک گرفتن از جوامع محلی ازجمله  راهکارهایی است که می تواند برای کاهش ازدواج کودکان مورد توجه قرار گیرد .
دیگر سخنران این نشست دکتر زهرا عبداللهی مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت ،درمان وآموزش پزشکی  با اشاره به موضوع  امنیت غذایی و ارتباط آن با فقر کودک گفت : عدم امنیت غذایی در کودکان چرخه ای را شکل می دهد که فقر را برای نسل ها در خانواده ها بازتولید می کند. 
وی تاکید کرد : افراد فقیر دچار نا امنی غذایی هستند و ناامنی غذایی منجر به سوء تغذیه  و در پی آن تضعیف سیستم ایمنی بدن این افراد می شود. این وضعیت می تواند موجب کاهش توانایی های جسمی و ذهنی فرد و افزایش روزهای غیبت از کار شود که برایند آن  کاهش درآمد فرد را درپی دارد  و کاهش درآمد خود دلیل فقر در خانواده هاست . این چرخه در هر مرحله ای با حمایتهای اجتماعی می تواند شکسته  و از انتقال آن با نسل بعدجلوگیری شود . 
  دکتر نظری دیگر پژوهشگرحاضر در این نشست از نقطه نظر اقتصادی فقر کودک را بررسی کرد . 
وی گفت : بررسی های 40 ساله درکشورهای پیشرفته  نشان داده است که سرمایه گذاری درحوزه آموزش پیش دبستانی ودبستان از تاثیرگذارترین عوامل در پیشگیری از فقر کودکان است. برنامه هایی که برای رشد و تکامل یکپارچه کودکان به اجرا در می آیند، مهمترین راهبرد برای پیشگیری از فقر کودکان به شمارمی رود و مؤثرترین راه متوقف کردن چرخه فقر محسوب می شود. 
 
۱۷ دی ۱۳۹۶ ۱۵:۲۲
کد خبر : ۹۸,۳۹۴
کلیدواژه ها: بررسی علل ایجاد فقر در کودکان

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید