هر چه در توان داشتیم برای نجات خدمه سانچی به کار گرفتیم

رئیس کمیته ویژه رسیدگی به حادثه نفتکش سانچی گفت : با تمام توان برای نجات تمام خدمه کشتی نفتکش ایرانی تلاش کردیم اما حجم آتش و دود و گازهای سمی به اندازه‌ای بود که اجازه دستیابی به پیکر مطهر این عزیزان را به هیچ کس نمی‌داد.
هر چه در توان داشتیم برای نجات خدمه سانچی به کار گرفتیم

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر علی ربیعی شب گذشته در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما اظهار کرد: از همان دقایق ابتدایی بعد از تصادف نفتکش، نمایندگان ما در محل حادثه حاضر شدند و هماهنگی‌های لازم برای استفاده از همه امکانات موجود و در اختیار برای اطفای حریق و کمک به ملوانان آغاز شد.
وی افزود: با وجود اطمینان کارشناسان چینی، مبنی بر اینکه تمامی خدمه در همان ساعات اولیه حادثه به سبب شدت انفجارها و حجم دودهای سمی جان باخته‌اند، وظیفه اخلاقی و شرعی ما حکم می‌کرد تا کمترین احتمال ممکن را هم در نظر بگیریم و تمام تلاش خود را برای امدادرسانی انجام دهیم؛ تاکید رئیس جمهور نیز به کار بستن تمام توان برای نجات جان خدمه این کشتی بود .
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: با تماس‌هایی که در ساعات اولیه پس از حادثه با کشورهای منطقه انجام شد، تمام امکانات اطفای حریق بندر شانگهای و استان‌های اطراف، حتی کشتی‌هایی از کره و ژاپن به محل حادثه اعزام شدند اما شدت آتش بیش از حد انتظار بود.
دکتر ربیعی به حضور معاون نخست‌وزیر چین در ستاد فرماندهی عملیات نجات کشتی نیز اشاره کرد و گفت: دولت چین هم تمام اقدامات لازم را انجام داد اما وظیفه ما حکم می‌کرد که برای امدادرسانی و انتقال پیکرهای مطهر شهدای نفتکش هم تا حد امکان تلاش کنیم و تکاوران نیروی دریایی ارتش نیز به همین دلیل به محل حادثه اعزام شدند، اما متاسفانه به سبب حجم آتش و گازهای سمی، از دست آنها هم کاری بر نمی‌آمد.
وی ضمن ابراز همدردی با خانواده داغدیدگان حادثه کشتی سانچی خاطرنشان کرد:  الان زمان این است که به نیازهای خانواده‌های این شهدای اقتصاد مقاومتی بپردازیم زیرا آینده خانواده‌های این شهدا و فرزندان آنها، اهمیت زیادی دارد.
رئیس کمیته ویژه رسیدگی به حادثه دلخراش نفتکش سانچی تاکید کرد: گرچه با توجه به شدت حادثه و حجم آتش و گازهای سمی احتمال کشف پیکرهای مطهر شهدا بسیار ضعیف است، اما برای آرامش بیشتر خانواده‌های عزیز داغدیده، کشتی سانچی را رها نمی‌کنیم و هم اکنون هم هماهنگ کرده‌ایم تعدادی غواص با فیلمبرداری از محل نشست کشتی در کف دریا، وضعیت آن را گزارش دهند.
وی افزود: همزمان با این تلاش‌ها، برای مشخص شدن علت تصادف، جعبه سیاه نفتکش سانچی و کشتی دوم در اختیار کارشناسان قرار گرفته و بررسی علت حادثه آغاز شده است و از طریق مجاری دیپلماتیک تلاش خواهیم کرد تا در اسرع وقت، اطلاعات جعبه‌های سیاه، بازیابی و بررسی شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با عرض تسلیت مجدد به خانواده‌های مصیبت‌دیده این حادثه گفت: در این شرایط، باید با تمام توان و امکانات برای تسکین آلام خانواده‌ها در کنار خانواده‌های این عزیزان باشیم. نباید با شایعه‌پراکنی و سوء‌استفاده از این حادثه تلخ، به غم و درد خانواده‌ها افزود.
وی با رد برخی شایعه‌ها در مورد علت بروز این حادثه اظهار کرد: شایعه هایی چون بروز این حادثه به سبب اصابت موشک به کشتی یا اینکه مقصد کشتی، کشور کره شمالی بوده نه کره جنوبی، بی پایه و اساس و کذب است.
مسئول کمیته ویژه پیگیری حادثه نفتکش سانچی گفت: متاسفانه عده‌ای شایعاتی مبنی بر برخورد موشک با نفتکش و ... مطرح می‌کنند که این شایعات جز اینکه به  غم و ماتم خانواده‌های قربانیان می افزاید، کارکرد دیگری ندارد.
دکتر ربیعی افزود: به‌رغم همه تلاش‌های صورت گرفته، متاسفانه نفتکش غرق شد و خدمه آن که از تلاشگران عرصه اقتصاد مقاومتی بودند، به شهادت رسیدند و اکنون وقت این است که همه در کنار خانواده این جان‌باختگان باشیم و به آنها آرامش بدهیم.
وی با تاکید بر اینکه هرآنچه در توان بود، در درجه اول برای نجات خدمه و بعد برای انتقال پیکرهای مطهر آنان به کشور به‌کار گرفته شد، گفت: اطلاع‌رسانی غلط، خیانت به افکار عمومی است و نباید باعث ایجاد ابهام و استرس در میان خانواده‌های داغدار و افکار عمومی شویم.
دکتر ربیعی افزود: متاسفانه برخی رسانه‌ها که کارکرد سیاسی دارند، می‌خواهند از هر ماجرایی برای نشان دادن بحران و ناتوانی دولت استفاده کنند. این رسانه‌ها نه تنها خدمت نمی‌کنند، بلکه اقدامات آنها فقط به پیچیده‌تر شدن فضا می‌انجامد.
وی ادامه داد: علت دقیق حادثه در دست بررسی است و به محض دریافت اطلاعات، شفاف‌سازی لازم صورت خواهد گرفت و دلایل بروز این حادثه به اطلاع مردم خواهد رسید.

۲۶ دی ۱۳۹۶ ۱۰:۳۶
کد خبر : ۹۹,۳۸۸
کلیدواژه ها: سانچی ، دکتر ربیعی