هر چه در توان داشتیم برای نجات خدمه سانچی به کار گرفتیم

هر چه در توان داشتیم برای نجات خدمه سانچی به کار گرفتیم
رئیس کمیته ویژه رسیدگی به حادثه نفتکش سانچی گفت : با تمام توان برای نجات تمام خدمه کشتی نفتکش ایرانی تلاش کردیم اما حجم آتش و دود و گازهای سمی به اندازه‌ای بود که اجازه دستیابی به پیکر مطهر این عزیزان را به هیچ کس نمی‌داد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر علی ربیعی شب گذشته در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما اظهار کرد: از همان دقایق ابتدایی بعد از تصادف نفتکش، نمایندگان ما در محل حادثه حاضر شدند و هماهنگی‌های لازم برای استفاده از همه امکانات موجود و در اختیار برای اطفای حریق و کمک به ملوانان آغاز شد.
وی افزود: با وجود اطمینان کارشناسان چینی، مبنی بر اینکه تمامی خدمه در همان ساعات اولیه حادثه به سبب شدت انفجارها و حجم دودهای سمی جان باخته‌اند، وظیفه اخلاقی و شرعی ما حکم می‌کرد تا کمترین احتمال ممکن را هم در نظر بگیریم و تمام تلاش خود را برای امدادرسانی انجام دهیم؛ تاکید رئیس جمهور نیز به کار بستن تمام توان برای نجات جان خدمه این کشتی بود .
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: با تماس‌هایی که در ساعات اولیه پس از حادثه با کشورهای منطقه انجام شد، تمام امکانات اطفای حریق بندر شانگهای و استان‌های اطراف، حتی کشتی‌هایی از کره و ژاپن به محل حادثه اعزام شدند اما شدت آتش بیش از حد انتظار بود.
دکتر ربیعی به حضور معاون نخست‌وزیر چین در ستاد فرماندهی عملیات نجات کشتی نیز اشاره کرد و گفت: دولت چین هم تمام اقدامات لازم را انجام داد اما وظیفه ما حکم می‌کرد که برای امدادرسانی و انتقال پیکرهای مطهر شهدای نفتکش هم تا حد امکان تلاش کنیم و تکاوران نیروی دریایی ارتش نیز به همین دلیل به محل حادثه اعزام شدند، اما متاسفانه به سبب حجم آتش و گازهای سمی، از دست آنها هم کاری بر نمی‌آمد.
وی ضمن ابراز همدردی با خانواده داغدیدگان حادثه کشتی سانچی خاطرنشان کرد:  الان زمان این است که به نیازهای خانواده‌های این شهدای اقتصاد مقاومتی بپردازیم زیرا آینده خانواده‌های این شهدا و فرزندان آنها، اهمیت زیادی دارد.
رئیس کمیته ویژه رسیدگی به حادثه دلخراش نفتکش سانچی تاکید کرد: گرچه با توجه به شدت حادثه و حجم آتش و گازهای سمی احتمال کشف پیکرهای مطهر شهدا بسیار ضعیف است، اما برای آرامش بیشتر خانواده‌های عزیز داغدیده، کشتی سانچی را رها نمی‌کنیم و هم اکنون هم هماهنگ کرده‌ایم تعدادی غواص با فیلمبرداری از محل نشست کشتی در کف دریا، وضعیت آن را گزارش دهند.
وی افزود: همزمان با این تلاش‌ها، برای مشخص شدن علت تصادف، جعبه سیاه نفتکش سانچی و کشتی دوم در اختیار کارشناسان قرار گرفته و بررسی علت حادثه آغاز شده است و از طریق مجاری دیپلماتیک تلاش خواهیم کرد تا در اسرع وقت، اطلاعات جعبه‌های سیاه، بازیابی و بررسی شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با عرض تسلیت مجدد به خانواده‌های مصیبت‌دیده این حادثه گفت: در این شرایط، باید با تمام توان و امکانات برای تسکین آلام خانواده‌ها در کنار خانواده‌های این عزیزان باشیم. نباید با شایعه‌پراکنی و سوء‌استفاده از این حادثه تلخ، به غم و درد خانواده‌ها افزود.
وی با رد برخی شایعه‌ها در مورد علت بروز این حادثه اظهار کرد: شایعه هایی چون بروز این حادثه به سبب اصابت موشک به کشتی یا اینکه مقصد کشتی، کشور کره شمالی بوده نه کره جنوبی، بی پایه و اساس و کذب است.
مسئول کمیته ویژه پیگیری حادثه نفتکش سانچی گفت: متاسفانه عده‌ای شایعاتی مبنی بر برخورد موشک با نفتکش و ... مطرح می‌کنند که این شایعات جز اینکه به  غم و ماتم خانواده‌های قربانیان می افزاید، کارکرد دیگری ندارد.
دکتر ربیعی افزود: به‌رغم همه تلاش‌های صورت گرفته، متاسفانه نفتکش غرق شد و خدمه آن که از تلاشگران عرصه اقتصاد مقاومتی بودند، به شهادت رسیدند و اکنون وقت این است که همه در کنار خانواده این جان‌باختگان باشیم و به آنها آرامش بدهیم.
وی با تاکید بر اینکه هرآنچه در توان بود، در درجه اول برای نجات خدمه و بعد برای انتقال پیکرهای مطهر آنان به کشور به‌کار گرفته شد، گفت: اطلاع‌رسانی غلط، خیانت به افکار عمومی است و نباید باعث ایجاد ابهام و استرس در میان خانواده‌های داغدار و افکار عمومی شویم.
دکتر ربیعی افزود: متاسفانه برخی رسانه‌ها که کارکرد سیاسی دارند، می‌خواهند از هر ماجرایی برای نشان دادن بحران و ناتوانی دولت استفاده کنند. این رسانه‌ها نه تنها خدمت نمی‌کنند، بلکه اقدامات آنها فقط به پیچیده‌تر شدن فضا می‌انجامد.
وی ادامه داد: علت دقیق حادثه در دست بررسی است و به محض دریافت اطلاعات، شفاف‌سازی لازم صورت خواهد گرفت و دلایل بروز این حادثه به اطلاع مردم خواهد رسید.

۲۶ دی ۱۳۹۶ ۱۰:۳۶
کد خبر : ۹۹,۳۸۸